Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Utwory Johanna Sebastiana Bacha, Franza Xavera Biebla, Charlesa Gounoda, Alexandra Guilmanta, Giovanniego Pierluigiego Palestriny, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Piotra Jańczaka zabrzmiały wczoraj w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Trwa Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Festiwal jest wspaniałą okazją do przybliżenia dziejów i popularyzacji dorobku słynnych organmistrzów mieszkających w naszym województwie na przełomie XIX i XX wieku.

Organy w Płotach zostały zbudowane przez Barnima Grüneberga w 1903 roku. Są jednymi z większych w naszym regionie, powiedział prof. Ryszard Handke – dyrygent koncertującego w świątyni Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

- Instrument o bardzo ciekawym brzmieniu, dobrym usytuowaniu wysoko pod sklepieniem. Kościół w Płotach z tak cennym instrumentem stał się tutaj właściwie jedynym miejscem, w którym można wysłuchać muzyki na najwyższym poziomie, czy to recitali organowych, czy utworów wokalno-instrumentalnych z towarzyszeniem organów – uzupełnił prof. Handke.

Ten wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci – dodał chórzysta Mariusz Pietrzak.

- Brzmienie organów jest fantastyczne. Takich perełek w zachodniopomorskich kościołach jest wiele, tylko my o nich nie bardzo wiemy. W tej świątyni jest doskonała akustyka w związku z tym lekko się śpiewało. Publiczność dopisała, więc jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy tutaj być i dać radość innym – podsumował Mariusz Pietrzak.

Na zabytkowych organach grała Julita Nohanowicz. Kolejny wieczór w ramach Festiwalu odbędzie się w niedziele, 21 sierpnia 2022 roku w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.

Wydarzenie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego zorganizowało Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, Agro-Biznes Trade sp. z o.o w Mieszkowie oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Płotach, której proboszczem jest ksiądz Ryszard Szymanik.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-04-18, godz. 17:55 Zespół Dagadana wydał płytę, która "ma dawać ludziom nadzieję" [ZDJĘCIA] Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby… » więcej 2021-04-18, godz. 13:19 "Mój Paryż", czyli śladami królowej twista Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce 'Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec'. » więcej 2021-04-16, godz. 17:29 Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki Z okazji 'Światowego Dnia Głosu' Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. 'Musically - Visually' to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii. » więcej 2021-04-16, godz. 11:40 „Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA] „Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-04-14, godz. 08:15 Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2021-04-13, godz. 10:16 Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha. » więcej 2021-04-11, godz. 20:28 "Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji" Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny. » więcej 2021-04-10, godz. 13:15 "Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO] Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74… » więcej 2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-09, godz. 09:37 Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman. » więcej
115116117118119120121