Utwory francuskich kompozytorów – Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Punktem kulminacyjnym wieczoru gorąco oklaskiwanym przez publiczność, był występ polskiej pianistki Aleksandry Świgut.
Artystka zagrała Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, a na bis „Marzenie o miłości” Franciszka Liszta.
- Cieszę się. Jest mi niezmiernie miło. Ciężko jest opisać ten stan ducha, który się przeżywa, kiedy z pięćdziesięcioma, sześćdziesięcioma muzykami czuje się to wspólne bicie serca, a przy tym także publiczności, która jest nie tylko odbiorcą, ale też dla artysty lustrem, pewnym odbiciem. Potrzebujemy zawsze takich emocji i tak właśnie było w Szczecinie – stwierdziła Aleksandra Świgut.
Solistce towarzyszyli szczecińscy symfonicy pod dyrekcją greckiej dyrygentki Zoi Tsokanau.
Z tą orkiestrą świętowałam w 2021 roku dwusetną rocznicę odzyskania przez Grecję niepodległości. Z ogromną przyjemnością wystąpiłam ponownie w tej sali, tym bardziej, że przedstawiłam muzykę Lili Boulanger, Maurice'a Ravela i wielkiego Polaka z Żelazowej Woli – powiedziała dyrygentka.
- Chopina grałam na dyplomie wieńczącym moje studia, ponieważ również jestem pianistką. Aleksandra Świgut zagrała Koncert doskonale. Już na próbach to ja – dyrygentka, nie wiodłam w nim pierwszej roli, a właśnie ona. Dzieło wykonała tak, jakby spełniała wolę Chopina. Dzięki temu pozwoliła mi głębiej poznać wielkiego Fryderyka. To była wspaniała, wielka praca – uzupełniła Zoi Tsokanau.
W kolejnym koncercie filharmonicznym, 27 stycznia 2023 roku zabrzmi muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Zobacz także
2018-11-20, godz. 14:42
Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury
Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego.
» więcej
2018-11-20, godz. 09:55
W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji
We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”…
» więcej
2018-11-20, godz. 08:35
Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku
W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury.
» więcej
2018-11-19, godz. 18:11
"Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część…
» więcej
2018-11-19, godz. 09:21
Dni Paderewskiego w Nowym Jorku
W Nowym Jorku, w ramach projektu "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości“, przez trzy dni odbywają się koncerty. Można też wysłuchać wykładów poświęconych polskiemu artyście. Biorą w nim udział polscy i amerykańscy…
» więcej
2018-11-19, godz. 08:23
Festiwal polskiego filmu zakończony
W Paryżu zakończył się w niedzielę sześciodniowy festiwal filmu polskiego. Został on zorganizowany po raz jedenasty. Pokazy filmów odbywały się w kinie Balzac przy Polach Elizejskich.
» więcej
2018-11-18, godz. 10:23
Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16
Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka.
» więcej
2018-11-17, godz. 18:05
Jedno z najpiękniejszych dzieł światowego kina na deskach szczecińskiego teatru
"Fanny i Alexander" Ingmara Bergmana na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie to pierwsza w Polsce teatralna adaptacja jednego z najpiękniejszych dzieł światowego kina.
» więcej
2018-11-17, godz. 09:11
"Mundur w mojej rodzinie. Polskie drogi w XX wieku"
Polacy w ostatnim stuleciu służyli w wielu armiach europejskich. Historyk Wojciech Lizak opublikował książkę, w której wyjaśnia, w jakich mundurach walczyli żołnierze z rodziny jednego z mieszkańców Szczecina - Wojciecha Bojar…
» więcej
2018-11-17, godz. 07:52
Czterdzieści lat minęło - jubileusz Sklepu z Ptasimi Piórami
Zespół "Sklep z Ptasimi Piórami" obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia. W piątek wieczorem zagrali urodzinowy koncert. Na jednej scenie obok siebie stanęli - i wspólnie zagrali - dawni i obecni członkowie zespołu.
» więcej