Znana melomanom z wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i zagranicą. Również z występów solistycznych i kameralnych. Jest artystką, której dorobku nie da się zamknąć w jednym nurcie wykonawczym.
Aleksandra Świgut karierę sceniczną z powodzeniem łączy z nauczaniem. Jest cenionym pedagogiem – doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wystąpiła w piątek, 20 stycznia 2023 roku z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Za pulpitem dyrygenckim stanęła Zoi Tsokanau – pierwsza grecka dyrygentka w historii, której powierzono prowadzenie najważniejszej, 120-osobowej orkiestry w tym kraju – Thessaloniki State Symphony. Jest głównym jej dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym. Pod jej batutą zabrzmiał w Szczecinie przejmujący utwór „D'un soir triste” (O smutnym wieczorze) napisany przez niezwykłą Lili Boulanger na krótko przed jej śmiercią. Dzieło było swoistym pożegnaniem ze światem młodej, bo zaledwie 25-letniej kompozytorki.
Tsokanau dyrygowała również dwiema suitami orkiestrowymi Maurice’a Ravela – słynną nr 2 z baletu „Dafnis i Chloe” oraz „Moja matka gęś” (Ma mère l'Oye). Z wyczuciem stylu poprowadziła symfoników w dziełach wyróżniających się techniczną perfekcją oraz fantazyjną wyobraźnią francuskiego impresjonisty.
Punktem kulminacyjnym wieczoru był jednak występ Aleksandry Świgut. Artystka przedstawiła rzadziej wykonywany przez pianistów Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Niezwykłe spotkanie z publicznością zakończyła zagraną na bis miniaturą „Marzenie miłosne” Franciszka Liszta.