Utwory francuskich kompozytorów – Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Punktem kulminacyjnym wieczoru gorąco oklaskiwanym przez publiczność, był występ polskiej pianistki Aleksandry Świgut.
Artystka zagrała Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, a na bis „Marzenie o miłości” Franciszka Liszta.
- Cieszę się. Jest mi niezmiernie miło. Ciężko jest opisać ten stan ducha, który się przeżywa, kiedy z pięćdziesięcioma, sześćdziesięcioma muzykami czuje się to wspólne bicie serca, a przy tym także publiczności, która jest nie tylko odbiorcą, ale też dla artysty lustrem, pewnym odbiciem. Potrzebujemy zawsze takich emocji i tak właśnie było w Szczecinie – stwierdziła Aleksandra Świgut.
Solistce towarzyszyli szczecińscy symfonicy pod dyrekcją greckiej dyrygentki Zoi Tsokanau.
Z tą orkiestrą świętowałam w 2021 roku dwusetną rocznicę odzyskania przez Grecję niepodległości. Z ogromną przyjemnością wystąpiłam ponownie w tej sali, tym bardziej, że przedstawiłam muzykę Lili Boulanger, Maurice'a Ravela i wielkiego Polaka z Żelazowej Woli – powiedziała dyrygentka.
- Chopina grałam na dyplomie wieńczącym moje studia, ponieważ również jestem pianistką. Aleksandra Świgut zagrała Koncert doskonale. Już na próbach to ja – dyrygentka, nie wiodłam w nim pierwszej roli, a właśnie ona. Dzieło wykonała tak, jakby spełniała wolę Chopina. Dzięki temu pozwoliła mi głębiej poznać wielkiego Fryderyka. To była wspaniała, wielka praca – uzupełniła Zoi Tsokanau.
W kolejnym koncercie filharmonicznym, 27 stycznia 2023 roku zabrzmi muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Zobacz także
2023-08-29, godz. 16:39
Teatr Współczesny ujawnia plany na nadchodzący sezon [ZDJĘCIA]
Siedem premier zaplanowanych na najbliższy sezon - to informacje z dzisiejszej konferencji prasowej w szczecińskim Teatrze Współczesnym.
» więcej
2023-08-29, godz. 07:10
Połączenie dwóch instytucji stworzy przystań dla kultury
Zrodził się pomysł, aby na prawobrzeżu Szczecina działała "Przystań Kultura".
» więcej
2023-08-27, godz. 10:08
Premiera w Teatrze Polskim i nowy patron dawnej sceny głównej
Dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie od sobotniego wieczoru nosi imię Jana Banuchy.
» więcej
2023-08-26, godz. 14:40
45 lat "Sklepu z Ptasimi Piórami". Zagrali urodzinowy koncert
Zespół Sklep z Ptasimi Piórami obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia. W piątkowy wieczór zagrali urodzinowy koncert w Ogrodach Śródmieście.
» więcej
2023-08-26, godz. 07:42
Baśniowe śniadanie na trawie w Willi Lentza
Prezentacja witrażu „Czeszącej się syreny” z Gocławia, wykład Michała Dębowskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków na temat historii oraz ikonografii witrażu i spotkanie z Robertem Rodeckim, autorem prac konserwatorskich przy…
» więcej
2023-08-25, godz. 12:55
Finał 11. edycji International Lutosławski Youth Orchestra
W 2013 roku cały świat obchodził setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego - bezsprzecznie jednego z największych kompozytorów XX wieku. Wówczas Filharmonia w Szczecinie otworzyła swoje drzwi dla młodych muzyków, dając im…
» więcej
2023-08-21, godz. 15:49
Sara James w Radiu Szczecin
Zwyciężczyni 4. edycji programu "The Voice Kids" i finalistka 17. sezonu "America's Got Talent" gościła w audycji "Radio Szczecin na wakacjach".
» więcej
2023-08-20, godz. 10:02
Kończy się Ińskie Lato Filmowe. Nagrody rozdane
Nagrody 50. Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Najlepszym filmem polskim pokazanym na Festiwalu został dokument Małgorzaty Kozery "Twarze Agaty", a najlepszym filmem zagranicznym mongolska produkcja "Pełnia żniw".
» więcej
2023-08-19, godz. 14:23
"Niektórzy entuzjaści nie mogą się doczekać"
Po raz 14. w kościele pocysterskim w Kołbaczu rozpocznie się w sobotę Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku".
» więcej
2023-08-15, godz. 19:43
Ińskie Lato Filmowe. Janusz Gajos i Ewa Kasprzyk [ZDJĘCIA]
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych - Janusz Gajos - spotkał się dziś z widzami 50. Ińskiego Lata Filmowego.
» więcej