Rytm i budowę poloneza wykorzystali w swoich ponadczasowych dziełach m.in.: w epoce baroku Jan Sebastian Bach i Georg Philipp Telemann, klasycyzmu – Wolfgang Amadeusz Mozart, Michał Kleofas Ogiński i Ludwig van Beethoven, romantyzmu Stanisław Moniuszko i Piotr Czajkowski oraz współcześni Roman Palester i Wojciech Kilar.
Najsłynniejszym twórcą polonezów jest bez wątpienia Fryderyk Chopin.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiały Polonezy Marcina Maseckiego – wszechstronnego pianisty, doskonale czującego się zarówno w muzyce filmowej, jazzie, jak i klasyce, dla którego zacieranie granicy między sztuką a rozrywką stało się znakiem rozpoznawczym.
Narodowy Instytut Dziedzictwa czyni starania, by polonez – polski taniec narodowy wpisano na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO – powiedział Marcin Masecki.
- Z tym hasłem zwróciły się do mnie Filharmonia w Szczecinie i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, gdyż z polonezem mam już pewną trajektorię. Wydałem płytę pod tytułem „Polonezy”. Te polonezy wkradają się do mojej twórczości w różnych momentach, czasami nawet podświadomie – zaznaczył.
- Tym razem zamówienie kompozytorskie zrealizowałem tworząc 30-minutowy utwór pt. „W Wariacjach Goldbergowskich są trzy polonezy” na fortepian i orkiestrę, którą także zadyrygowałem – dodał Masecki.
- Był nie tylko temat poloneza, ale też temat Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha, w których odkryłem, że trzy spośród 30 wariacji są w rytmie poloneza, więc było oczywiście subiektywne przetwarzanie przez artystę sprawy, ale wszystko zostało oparte na wątkach tych trzech właśnie polonezów w Wariacjach Goldbergowskich. Cieszę się bardzo, że to się udało – podsumował Marcin Masecki.
Zobacz także
2025-01-25, godz. 15:25
Owacyjne przyjęcie Mateusza Krzyżowskiego i Michała Klauzy w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Brawa na stojąco zwieńczone dwoma bisami dla solisty, dyrygenta i orkiestry. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały dzieła nie tylko gigantów muzyki doby klasycyzmu w interpretacji szczecińskich symfoników…
» więcej
2025-01-24, godz. 17:34
Symfonia radości z Mateuszem Krzyżowskim i Michałem Klauzą w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowych: im. Ignacego Jana Paderewskiego i "Arthur Rubinstein in memoriam". 25-letni Mateusz Krzyżowski - półfinalista 18. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, koncertujący…
» więcej
2025-01-24, godz. 08:35
Będą polskie akcenty podczas rozdania Oscarów
Trzy polskie akcenty będziemy mieli podczas tegorocznej ceremonii rozdania filmowych Oscarów. Właśnie ogłoszono nominacje.
» więcej
2025-01-23, godz. 14:27
"Płyta z potrzeby serca, w którą nikt nie wierzył" - ponownie usłyszymy ją w Szczecinie.
Anita Lipnicka i John Porter mieli ogromne problemy, by w 2003 roku wydać album "Nieprzyzwoite piosenki", a materiał dotarł na szczyt list sprzedażowych w Polsce i osiągnął status platyny.
» więcej
2025-01-21, godz. 20:16
Urodziny "Przełomów". Tydzień obchodów w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Centrum Dialogu Przełomy obchodzi 9. urodziny. Na najbliższy tydzień przygotowano wystawy, wykłady, debaty, spotkania, promocje książek, projekcje filmowe i koncert.
» więcej
2025-01-19, godz. 16:02
Pół miliona dolarów za tekst "Mr Tambourine Man"
Pół miliona dolarów za trzy kartki papieru - taką sumę zapłacił szczęśliwy nabywca na aukcji w USA. Kupił pełen skreśleń i notatek oryginalny tekst do "Mr Tambourine Man" Boba Dylana. Piosenka jest jednym z najbardziej znanych…
» więcej
2025-01-18, godz. 15:00
"Autoterapia" w Teatrze Kana
W Polsce co roku na drogach ginie prawie dwa tysiące osób. Ponad 90 procent wypadków spowodowanych jest z winy kierowców.
» więcej
2025-01-17, godz. 08:00
Pomniki Symfoniki w Złotej Sali Filharmonii
Wieczór rozpocznie wykład dyrygenta, przybliżający postać kompozytora i wyjaśniający koncepcję oraz formę utworu. Bohaterką dzisiejszego koncertu w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie Szeherezada…
» więcej
2025-01-15, godz. 15:05
Zimy w Świnoujściu. Spotkanie przy archiwalnych zdjęciach
Skuty lodem kanał portowy, pokryta krą plaża, pierwsze osiedla mieszkaniowe pod „białą pierzynką”, czy ulubione miejsca młodzieży do zjeżdżania na sankach oraz jeżdżenia na łyżwach.
» więcej
2025-01-15, godz. 14:54
Nominacje do filmowej nagrody BAFTA ogłoszone [WIDEO]
"Konklawe" z największą liczbą nominacji do tegorocznej BAFTY - najważniejszej brytyjskiej nagrody filmowej. Na liście są też akcenty polskie dzięki filmowi "Prawdziwy ból".
» więcej