Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Marcin Masecki – pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Marcin Masecki – pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Rytm i budowę poloneza wykorzystali w swoich ponadczasowych dziełach m.in.: w epoce baroku Jan Sebastian Bach i Georg Philipp Telemann, klasycyzmu – Wolfgang Amadeusz Mozart, Michał Kleofas Ogiński i Ludwig van Beethoven, romantyzmu Stanisław Moniuszko i Piotr Czajkowski oraz współcześni Roman Palester i Wojciech Kilar.
Najsłynniejszym twórcą polonezów jest bez wątpienia Fryderyk Chopin.

W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiały Polonezy Marcina Maseckiego – wszechstronnego pianisty, doskonale czującego się zarówno w muzyce filmowej, jazzie, jak i klasyce, dla którego zacieranie granicy między sztuką a rozrywką stało się znakiem rozpoznawczym.

Narodowy Instytut Dziedzictwa czyni starania, by polonez – polski taniec narodowy wpisano na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO – powiedział Marcin Masecki.

- Z tym hasłem zwróciły się do mnie Filharmonia w Szczecinie i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, gdyż z polonezem mam już pewną trajektorię. Wydałem płytę pod tytułem „Polonezy”. Te polonezy wkradają się do mojej twórczości w różnych momentach, czasami nawet podświadomie – zaznaczył.

- Tym razem zamówienie kompozytorskie zrealizowałem tworząc 30-minutowy utwór pt. „W Wariacjach Goldbergowskich są trzy polonezy” na fortepian i orkiestrę, którą także zadyrygowałem – dodał Masecki.

- Był nie tylko temat poloneza, ale też temat Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha, w których odkryłem, że trzy spośród 30 wariacji są w rytmie poloneza, więc było oczywiście subiektywne przetwarzanie przez artystę sprawy, ale wszystko zostało oparte na wątkach tych trzech właśnie polonezów w Wariacjach Goldbergowskich. Cieszę się bardzo, że to się udało – podsumował Marcin Masecki.

Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-05-18, godz. 10:19 Harfistka Barbara Stalmierska świętuje 40-lecie pracy artystycznej w Filharmonii [ZDJĘCIA] Współpracuje z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się szczególnie nowymi możliwościami kolorystycznymi harfy. Gra w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-05-18, godz. 09:44 W Noc Muzeów w Trzcińsku-Zdroju przeniesiemy się do średniowiecza Potyczki rycerskie, wystawy, czy projekcja filmu to tylko niektóre elementy Nocy Muzeów w Trzcińsku-Zdroju. » więcej 2024-05-18, godz. 09:06 Art Festiwal w Stargardzie. Strefy w parkach i na ulicach Blisko 150 wydarzeń: koncertów, spektakli, plenerów malarskich oraz pokazów sztuki ulicznej. Tegoroczna edycja Art Festiwal Stargard potrwa przez cały weekend. W programie przewidziano także udział artystów z Greifswaldu. » więcej 2024-05-17, godz. 17:44 Dziś premiera Rock Opery w Goleniowie [ZDJĘCIA] Antywojenne widowisko szykuje na piątkowy wieczór Teatr Brama z Goleniowa. Będzie to bodaj największy spektakl w historii miasta, bo planowany jest udział ponad 300 osób. Goleniowska Rock Opera nosi tytuł „Love will not die'. » więcej 2024-05-17, godz. 10:37 Dwa Złote Medale dla Weroniki Włodarczyk z Akademii Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Zaśpiewała w słynnej wiedeńskiej Musikverein i w średniowiecznej katedrze we włoskiej Tropei. » więcej 2024-05-15, godz. 14:18 "Cały świat to jest jedno wielkie oszustwo", czyli "Orfeusz w piekle" w szczecińskiej operze Opera na Zamku przygotowuje inscenizację jednej z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów - 'Orfeusza w piekle” Jacques’a Offenbacha. » więcej 2024-05-15, godz. 07:29 Goście "RSnW" o występie Polki w Eurowizji W ubiegłą sobotę odbył się finał konkursu Eurowizja. Nie wzięła w nim udziału reprezentująca Polskę Luna, która odpadła w półfinale. » więcej 2024-05-14, godz. 09:40 Zaplanuj swój szlak zwiedzania Nadodrzańskiej Nocy Muzeów Cedynia, Gozdowice, Moryń, Chojna i Trzcińsko Zdrój - to miejscowości które wezmą udział w drugiej edycji 'Nadodrzańskiej Nocy Muzeów'. » więcej 2024-05-14, godz. 07:18 Rozpoczyna się 77. festiwal w Cannes We Francji rozpoczyna się festiwal w Cannes - największa filmowa impreza na świecie. O główną nagrodę, czyli Złotą Palmę, powalczą 22 filmy, w tym polska koprodukcja. Są jednak obawy, że tegoroczny festiwal będzie przebiegał… » więcej 2024-05-13, godz. 13:38 Wojciech Terech zwycięzcą dyrygenckiego talent show – Edu Virtuoso VI [ZDJĘCIA] Słynna Suita „Peer Gynt” Edwarda Griega zabrzmiała w niedzielę, 12 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej
6789101112