Przez ponad pół wieku zapisał się złotymi zgłoskami na muzycznej mapie po obu stronach globu. W czwartek w nadbałtyckim kościele pw. św. Piotra Apostoła, którego proboszczem jest ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej odbędzie się koncert pt. „W hołdzie profesorowi Janowi Szyrockiemu – Artyście który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki”.
W wieczorze realizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023 wystąpi Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, który prowadzi prof. Ryszard Handke. Mówi Wojciech Borguński – bas baryton.
- Jako starsi już panowie spotkaliśmy się z Janem Szyrockim i zaczęliśmy śpiewać. Jan jak usłyszał ten śpiew, to stwierdził, że to szkoda by było zmarnować i po kilku latach powstał ten chór. Właściwie ta sugestia Jana jakby ziściła się. I jak śpiewamy, to naprawdę cały czas myślimy o Janie, że my to robimy dla Niego – stwierdził Borguński.
Wśród wykonawców znajdzie się także sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.
- Powołaliśmy do życia festiwal, którego celem jest zwrócenie uwagi na organy Grünebergów budowane na naszym terenie na przełomie XIX i XX wieku – powiedziała profesor, dyrektor artystyczny Festiwalu.
- To instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop i trzeba uświadomić społeczności, jakie wspaniałe dziedzictwo pozostawił nam ród Grünebergów. Musimy się ująć po prostu za tym i ratować te instrumenty – podsumowała prof. Burnicka-Kalischewska.
Na międzyzdrojskich dwudziestodwugłosowych i dwumanuałowych organach Grüneberga zagra prof. Bogdan Narloch. Początek wydarzenia o godzinie 19.00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach przy ul. Lipowej 8. Wstęp wolny.
Pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw pragnie zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do otoczenia profesjonalną opieką skarbów kultury, jakimi są organy Grünebergów.
Partnerami przedsięwzięcia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.
Zobacz także
2018-05-21, godz. 20:04
Młodzież na scenie. Rozpoczął się "Przetwornik" [ZDJĘCIA]
Siódma edycja "Przetwornika" rozpoczęła się w poniedziałek w Polickim Ośrodku Kultury. To dwudniowy przegląd artystyczny Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Ośrodków Socjoterapii z całej Polski.
» więcej
2018-05-21, godz. 18:55
"Melduję Tobie Polsko". Spektakl o Pileckim do zobaczenia w regionie
Monodram "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu aktora teatralnego i filmowego Przemysława Tejkowskiego będzie można zobaczyć w czterech miasta województwa zachodniopomorskiego. To sceniczna dokumentacja życia i działalności…
» więcej
2018-05-21, godz. 08:58
"Przetwornik" po raz siódmy w Policach: m.in. Tadek Firma Solo
"Przetwornik" to spotkanie wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Ośrodków Socjoterapii z całej Polski. Prezentują oni swoje umiejętności artystyczne, teatralne i muzyczne.
» więcej
2018-05-21, godz. 08:09
Schubert i Beethoven na finał XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej
Orkiestra Famd.pl grająca na instrumentach historycznych pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego wykonała m.in. muzykę z Coriolana i Rosamundy Ludwiga van Beethovena oraz arcydzieło Franza Schuberta: Symfonię Niedokończoną. Przez 15 lat…
» więcej
2018-05-20, godz. 10:30
Tomasz Kot i Joanna Kulig o nagrodzie w Cannes dla Pawła Pawlikowskiego
Tomasz Kot i Joanna Kulig zagrali główne role w "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego, który otrzymał w sobotę za ten film nagrodę dla najlepszego reżysera na tegorocznym festiwalu w Cannes. "Zimna wojna" to historia miłości dwojga…
» więcej
2018-05-20, godz. 09:01
XV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej dobiega końca
W sobotę wieczorem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pod wezwaniem Świętej Trójcy w Szczecinie muzykę z kręgu Dworu Wiedeńskiego wieków XVII i XVIII zagrał zespół wiedeński Pandolfis Consort pod kierunkiem Elżbiety Sajki-Bachler…
» więcej
2018-05-19, godz. 20:58
Cannes: Paweł Pawlikowski ze Złotą Palmą za reżyserię
Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę na tegorocznym, 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za reżyserię filmu "Zimna wojna". To historia miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą…
» więcej
2018-05-19, godz. 17:06
"Nie spać. Zwiedzać!" - rusza Noc Muzeów, zaproszenie m.in. do huty [ZDJĘCIA]
Zdążyli: seniorzy ze stowarzyszenia "Stołczyn po Sąsiedzku" wygrali wyścig z czasem. Własnoręcznie wyremontowana wartownia po - nieistniejącej już - szczecińskiej hucie przechodzi w sobotę próbę generalną, ponieważ otwiera swoje…
» więcej
2018-05-19, godz. 16:20
Pleciuga, Czerwony Kapturek, Babcia oraz Wilk - zapraszają dużych i małych
Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności czyli Czerwonego Kapturka zna każdy z nas. Tym razem opowieść - na scenie Teatru Lalek Pleciuga - ma formę musicalu…
» więcej
2018-05-19, godz. 15:41
Szczeciński Spacer Miejski - tym razem: śladami PRL
"Szczecin śladami PRL" to kolejny spacer miejski, na który wybrali się w sobotę szczecinianie. Szlak prowadził od placu Szarych Szeregów (kiedyś Sprzymierzonych i Lenina), przez sklep rybny, gdzie do dziś produkowany jest paprykarz…
» więcej