Przez ponad pół wieku zapisał się złotymi zgłoskami na muzycznej mapie po obu stronach globu. W czwartek w nadbałtyckim kościele pw. św. Piotra Apostoła, którego proboszczem jest ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej odbędzie się koncert pt. „W hołdzie profesorowi Janowi Szyrockiemu – Artyście który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki”.
W wieczorze realizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023 wystąpi Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, który prowadzi prof. Ryszard Handke. Mówi Wojciech Borguński – bas baryton.
- Jako starsi już panowie spotkaliśmy się z Janem Szyrockim i zaczęliśmy śpiewać. Jan jak usłyszał ten śpiew, to stwierdził, że to szkoda by było zmarnować i po kilku latach powstał ten chór. Właściwie ta sugestia Jana jakby ziściła się. I jak śpiewamy, to naprawdę cały czas myślimy o Janie, że my to robimy dla Niego – stwierdził Borguński.
Wśród wykonawców znajdzie się także sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.
- Powołaliśmy do życia festiwal, którego celem jest zwrócenie uwagi na organy Grünebergów budowane na naszym terenie na przełomie XIX i XX wieku – powiedziała profesor, dyrektor artystyczny Festiwalu.
- To instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop i trzeba uświadomić społeczności, jakie wspaniałe dziedzictwo pozostawił nam ród Grünebergów. Musimy się ująć po prostu za tym i ratować te instrumenty – podsumowała prof. Burnicka-Kalischewska.
Na międzyzdrojskich dwudziestodwugłosowych i dwumanuałowych organach Grüneberga zagra prof. Bogdan Narloch. Początek wydarzenia o godzinie 19.00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach przy ul. Lipowej 8. Wstęp wolny.
Pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw pragnie zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do otoczenia profesjonalną opieką skarbów kultury, jakimi są organy Grünebergów.
Partnerami przedsięwzięcia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.
Zobacz także
2024-03-10, godz. 09:56
Jakub Kuszlik owacyjnie przyjęty w Willi Lentza
Gorące przyjęcie publiczności za błyskotliwe interpretacje. Jakub Kuszlik - wybitny pianista młodego pokolenia wystąpił wczoraj, 9 marca 2024 w Szczecinie w cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”.
» więcej
2024-03-09, godz. 14:19
Jakub Kuszlik zagra Recital Chopinowski w Willi Lentza
Najlepszy Polak 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. Zdobywca 4. miejsca oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na tym konkursie. Jakub Kuszlik zagra w sobotę…
» więcej
2024-03-09, godz. 10:30
Historia Sydonii von Borck doceniona na Poznańskich Targach Książki
Mocny szczeciński akcent na Poznańskich Targach Książki: Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym.
» więcej
2024-03-09, godz. 08:55
Oscary. "Ten film jest jak uderzenie młota..."
Zrealizowany w pełni w naszym kraju film "Strefa interesów" będzie polskim wątkiem podczas odbywającej się w ten weekend w Hollywood 96. ceremonii rozdania filmowych Oscarów. Obraz ma szansę na wygraną w kilku kategoriach.
» więcej
2024-03-08, godz. 12:09
Filmowa współpraca Zbigniewa Preisnera i Chóru Politechniki Morskiej [ZDJĘCIA]
Co łączy jednego z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej, festiwal w Cannes i Chór Politechniki Morskiej? Zbigniew Preisner zaprosił do współpracy nad muzyką do włoskiego filmu chórzystów szczecińskiej uczelni, a produkcja…
» więcej
2024-03-08, godz. 09:17
Dyrektor artystyczny: pracownicy Teatru Współczesnego są u kresu sił
To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek.
» więcej
2024-03-08, godz. 07:48
Baltic Neopolis Orchestra poleca w Dniu Kobiet „Czardasza na obcasach”
Od 2008 roku regularnie pracuje nad światowym repertuarem kameralnym. Chętnie bierze udział w projektach awangardowych. Doceniana na świecie wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Lubi sprawiać swoim melomanom niespodzianki…
» więcej
2024-03-08, godz. 07:19
"Szczecin to TEŻ! moje miasto"
"Szczecin to TEŻ! moje miasto" - to motyw przewodni wystawy fotografii, których autorem jest Krzysztof Dolinny. Wernisaż odbył się w czwartek w szczecińskich ProMediach.
» więcej
2024-03-07, godz. 07:19
Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie
Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m…
» więcej
2024-03-06, godz. 09:38
Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach
W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie.
» więcej