Nieskończenie długie owacje na stojąco – w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrał w piątek, 17 listopada 2023 roku, należący do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów w historii – Piotr Paleczny.
Artysta przejmująco wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. - To był mój Chopin – mówił po koncercie.
- Pozwalam sobie na bardzo wiele rzeczy, które oczywiście nie są przeciwko Chopinowi, ale jakby płyną prosto z mojej duszy. A im jestem starszy, bardziej doświadczony, tym wiem na co można sobie pozwolić, żeby nie zaszkodzić Chopinowi i co mogę zrobić, aby ta muzyka pozostała tak głęboka – skomponowana przez prawdziwego geniusza.
Solistę i szczecińskich symfoników prowadził gruziński dyrygent George Tchitchinadze.
- Chciałbym serdecznie podziękować dyrygentowi, z którym miałem już dwa miesiące temu możliwość współpracować w Gdańsku, gdzie jest szefem tamtejszej Filharmonii. Pan Tchitchinadze jest na prawdę niezwykle wrażliwym człowiekiem. Jestem pod dużym wrażeniem współpracy z nim, ponieważ właściwie na wszystko mogę sobie pozwolić. Zawsze jest z orkiestrą tam, gdzie powinien być. Tak, że mam pełną swobodę demonstrowania swoich emocji, swojej narracji. Nie jest to niczyja kopia, jest to moje i bardzo się cieszę, że ktoś podąża moimi frazami – podsumował pianista.
Artysta zagrał na bis Nokturn cis-moll (Lento con gran espressione) op. posth. Fryderyka Chopina.
Spotkanie z Piotrem Palecznym nagrane po koncercie 17 listopada 2023 roku TUTAJ
Zobacz także
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej
2024-06-02, godz. 16:55
Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
» więcej
2024-06-02, godz. 09:00
Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA]
Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami…
» więcej
2024-06-01, godz. 12:20
Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA]
Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami…
» więcej
2024-05-31, godz. 11:43
Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina
Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie "Polita" spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w "Rozmowie pod krawatem".
» więcej
2024-05-31, godz. 09:23
„Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA]
Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii…
» więcej