Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Maestro Antoni Wit przyjmuje owacyjne brawa publiczności. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Maestro Antoni Wit przyjmuje owacyjne brawa publiczności. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Nagrał ponad dwieście płyt dla prestiżowych wytwórni fonograficznych z najlepszymi orkiestrami na świecie. Wielokrotny laureat nagród Grammy i Diapason d'Or. Zdobywca Grand Prix du Disque de la Nouvelle Academie oraz Cannes Classical Award, a także Records Academy Award. W archiwum Polskiego Radia jest ponad 1200 nagrań sygnowanych Jego nazwiskiem.
Maestro Antoni Wit – światowej sławy dyrygent, obchodził wczoraj w Filharmonii w Szczecinie 80. urodziny i 60-lecie pracy artystycznej.

To ogromna satysfakcja – powiedział artysta.

- Przede wszystkim dziękuję Filharmonii za to zaproszenie i zaproponowany program, bowiem Filharmonia jest imienia Karłowicza, więc dyrygować tu Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 – jego chyba najlepszy utwór, to jest zawsze wyróżnienie. Bardzo efektowne przyjęcie publiczności najlepiej o tym świadczy, no a ja jeszcze przy okazji doczekałem się i „Sto lat”. Bardzo mi miło z tego powodu – uzupełnił Maestro.

Jestem wzruszony, że doczekałem tak pięknego Jubileuszu – dodał dyrygent.

- Po tych sześćdziesięciu latach pracy czuję, że nie zmarnowałem życia, i że nie zmarnowałem tego talentu, jeśli talentem byłem obdarzony. To mogę z czystym sercem powiedzieć – podsumował Antoni Wit.

Solistką uroczystego wieczoru była doskonała skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz. Na program koncertu złożyła się również Uwertura do opery „Rienzi” Richarda Wagnera i bardzo rzadko grana Sinfonietta Leoša Janáčka.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2021-12-09, godz. 09:48 Stworzył trylogię o Pawlakach i Kargulach. Zmarł Sylwester Chęciński Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy… » więcej 2021-12-07, godz. 11:18 Chór dziecięcy "Don Diri Don" w Watykanie [ZDJĘCIA] Trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu "Chorus Inside" w Rzymie - to bilans nagród szczecińskiego chóru dziecięcego "Don Diri Don". W poniedziałek zespół śpiewał w Watykanie. » więcej 2021-12-07, godz. 07:41 Bursztynowe Pierścienie, Srebrna Ostroga i Oko Recenzenta. Znamy laureatów Maja Bartlewska i Adam Kuzycz-Berezowski najlepszymi aktorami sezonu 2020/2021 w Plebiscycie Teatralnym "Bursztynowy Pierścień". » więcej 2021-12-06, godz. 19:19 Baranovski gościem Radia Szczecin Wokalista opowiadał o rozpoznawalności, tegorocznych koncertach, czy ostatniej wizycie w Szczecinie. » więcej 2021-12-06, godz. 08:00 Potrójne Złoto na międzynarodowym konkursie dla "Don Diri Don" ze Szczecina W niedzielę zakończył się w Rzymie Międzynarodowy Konkurs "Chorus Inside". Dziecięcy Chór "Don Diri Don" ze Szczecina zdobył dwa Złote Puchary za najlepszy zespół w kategoriach muzyki polifonicznej sakralnej i ludowej. » więcej 2021-12-05, godz. 09:57 "Don Diri Don” ze Szczecina zaśpiewał w rzymskim Panteonie [ZDJĘCIA] W Rzymie trwa Międzynarodowy Konkurs „Chorus Inside”. Polskę w kategorii chórów dziecięcych reprezentuje zespół Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, „Don Diri Don”. » więcej 2021-12-04, godz. 13:41 Rzym pod stopami „Don Diri Don" [ZDJĘCIA] Trwa kolejna podróż zagraniczna dziecięcego Chóru „Don Diri Don" ze Szczecina. Zespół wyjechał na Międzynarodowy Konkurs „Chorum Inside" do Rzymu - stolicy największego miasta Włoch. » więcej 2021-12-03, godz. 10:55 Chanuka z chórem dziecięcym "Don Diri Don" w Berlinie [ZDJĘCIA] Utwory Georga Fridricha Händla, Chrisophe'a Barratier czy Josefa Hadara i polskie oraz żydowskie pieśni ludowe zabrzmiały w czwartek w wykonaniu dziecięcych chórów "Don Diri Don" ze Szczecina i Synagogi Pestalozzistrasse w Ber… » więcej 2021-12-03, godz. 07:47 "Lokatorka" trafia do kin [WIDEO] Film "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego trafia do kin. To dramat sensacyjny o mechanizmach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej. Spalone ciało warszawskiej aktywistki… » więcej 2021-12-02, godz. 21:10 W czasach PRL-u ich zdjęcia oglądała cała Polska [WIDEO, ZDJĘCIA] Paweł Miedziński, szczeciński historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, w naukowej monografii opowiedział historię Centralnej Agencji Fotograficznej. W czwartek odbyła się szczecińska premiera tej bogato ilustrowanej zdjęciami pub… » więcej
90919293949596