Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Cantores Graudentes z Grudziądza pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Fot. Dorota Zamolska
Chór Cantores Graudentes z Grudziądza pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Fot. Dorota Zamolska
Około czterystu śpiewaków z dziesięciu zespołów stanęło już na dwóch scenach 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Wczoraj zmagania konkursowe rozpoczął Chór Cantores Graudentes z Grudziądza.
To ogromny zaszczyt brać udział w jednym z najlepszych i najstarszych festiwali chóralnych Polsce – powiedział Michał Rajewski, dyrygent zespołu.

- Jestem po raz drugi na tym Festiwalu. Po raz pierwszy byłem jako słuchacz podyplomowych studiów chórmistrzostwa i emisji głosu, i nigdy nie myślałem, że przyjadę ze swoim chórem, i stanę na tej scenie. Czuję się bardzo szczęśliwy i spełniony. Daliśmy to słuchaczom, co mamy najpiękniejsze – swój głos. Jest to pokazywanie emocji i to myślę, że się dzisiaj nam udało – uzupełnił dyrygent.

Zespoły ubiegające się o nagrodę w konkursie „Musica Sacra” ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek z Uniwersytetu Śląskiego oraz „Prezentacji Festiwalowej” pod przewodnictwem prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

- Zwracamy uwagę na jakość brzmienia, emisję, intonację, różnorodność artykulacyjną, dynamiczną, dobór repertuaru i w jaki sposób dyrygent tworzy koncepcję wykonania, jaka relacja jest pomiędzy dyrygentem a zespołem na estradzie itd. I ogłaszamy wyniki w piątek wieczorem – podsumował prof. Krawczyński.

Dziś ostatnie przesłuchania konkursowe. O godzinie 16:00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8 i o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 20.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2021-04-18, godz. 13:19 "Mój Paryż", czyli śladami królowej twista Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce "Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec". » więcej 2021-04-16, godz. 17:29 Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki Z okazji "Światowego Dnia Głosu" Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. "Musically - Visually" to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii. » więcej 2021-04-16, godz. 11:40 „Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA] „Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-04-14, godz. 08:15 Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2021-04-13, godz. 10:16 Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha. » więcej 2021-04-11, godz. 20:28 "Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji" Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny. » więcej 2021-04-10, godz. 13:15 "Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO] Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74… » więcej 2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-09, godz. 09:37 Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman. » więcej 2021-04-06, godz. 16:55 Rusza nabór do szesnastej edycji "Szczecin Film Festival" Podczas tegorocznego "Szczecin Film Festivalu" twórcy mogą zgłaszać swoje dzieła filmowe w trzech konkursach: "Europejskim", "Telefon Art" oraz "Zachodniopomorskich Shortach". » więcej
139140141142143144145