Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Cantores Graudentes z Grudziądza pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Fot. Dorota Zamolska
Chór Cantores Graudentes z Grudziądza pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Fot. Dorota Zamolska
Około czterystu śpiewaków z dziesięciu zespołów stanęło już na dwóch scenach 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Wczoraj zmagania konkursowe rozpoczął Chór Cantores Graudentes z Grudziądza.
To ogromny zaszczyt brać udział w jednym z najlepszych i najstarszych festiwali chóralnych Polsce – powiedział Michał Rajewski, dyrygent zespołu.

- Jestem po raz drugi na tym Festiwalu. Po raz pierwszy byłem jako słuchacz podyplomowych studiów chórmistrzostwa i emisji głosu, i nigdy nie myślałem, że przyjadę ze swoim chórem, i stanę na tej scenie. Czuję się bardzo szczęśliwy i spełniony. Daliśmy to słuchaczom, co mamy najpiękniejsze – swój głos. Jest to pokazywanie emocji i to myślę, że się dzisiaj nam udało – uzupełnił dyrygent.

Zespoły ubiegające się o nagrodę w konkursie „Musica Sacra” ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek z Uniwersytetu Śląskiego oraz „Prezentacji Festiwalowej” pod przewodnictwem prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

- Zwracamy uwagę na jakość brzmienia, emisję, intonację, różnorodność artykulacyjną, dynamiczną, dobór repertuaru i w jaki sposób dyrygent tworzy koncepcję wykonania, jaka relacja jest pomiędzy dyrygentem a zespołem na estradzie itd. I ogłaszamy wyniki w piątek wieczorem – podsumował prof. Krawczyński.

Dziś ostatnie przesłuchania konkursowe. O godzinie 16:00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8 i o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 20.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2023-04-14, godz. 12:40 Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal 'Dymny żongler dwusturęki' i słynne 'Dymnalia' poświęcone… » więcej 2023-04-12, godz. 15:10 Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających. » więcej 2023-04-07, godz. 12:00 Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym… » więcej 2023-04-06, godz. 15:10 „Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego… » więcej 2023-04-05, godz. 10:07 „Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”. » więcej 2023-04-03, godz. 19:00 Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta... W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. » więcej 2023-04-02, godz. 17:55 Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w pierwszej dziesiątce konkursu MKiDN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Do konkursu zgłoszono 917 projektów. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań o łącznej wartości 29 357 042 zł. » więcej 2023-03-26, godz. 11:15 11-letni Krzysztof Ginelli z Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA] Etiuda lub kaprys na dowolny problem techniczny kompozytora z epoki, utwór cykliczny: sonatina, sonata, wariacje, lub dwie zróżnicowane części suity - to obowiązkowy program 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego. » więcej 2023-03-24, godz. 09:47 "Sprawiedliwi" w Książnicy. To warto zobaczyć Ratowali Żydów w czasach okupacji niemieckiej - w piątek ich historię sprzed 80 lat poznają mieszkańcy Szczecina w spektaklu 'Sprawiedliwi'. » więcej 2023-03-24, godz. 07:31 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nominowany do "Fryderyka" Zespół Sylwii Fabiańczyk-Makuch powalczy o statuetkę w kategorii Muzyka Chóralna. » więcej
44454647484950