XIX-wieczna historia z czasów Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" w szczecińskiej realizacji Opery na Zamku została przeniesiona do współczesnej Japonii.
Szczecińskie przedstawienie, nawiązujące do poetyki filmów Larsa von Triera, zostało wzbogacone o postać tancerza, który jest alter ego Butterfly, a także o multimedialne projekcje obrazu współczesnego Tokio. W tytułowej roli usłyszymy Marię Gessler / Annę Wiśniewską Schoppę, a postać Pinkertona zaśpiewają Francisco Almanza / Jacek Laszczkowski.
Libretto: Luigi Illica i Giuseppe Giacosa, przekład: Michał Bajer, kierownictwo muzyczne: Maestro Wojciech Semerau-Siemianowski, koncertmistrz: Filip Lipski, reżyseria: Pia Partum, scenografia: Barbara Hanicka, kostiumy: Barbara Hanicka, choreografia: Tomasz Wygoda, przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska, reżyseria świateł: Wojciech Puś.
Występują: Sharpless - Bartłomiej Misiuda / Tomasz Łuczak, Suzuki - Małgorzata Kustosik, Kate Pinkerton - Lucyna Boguszewska, Goro - Paweł Wunder / Piotr Zgorzelski, Książe Yamadori - Paweł Woslki, Bonzo - Janusz Lewandowski, Komisarz - Mirosław Kosiński, Urzędnik Cesarski - Wiesław Łągiewka, Tancerz - Adrian Barczak.
Na szczecińskiej scenie muzycznej "tragedia japońska" została pokazana po raz pierwszy w 1982 roku.
Sztukę można zobaczyć w czwartek o godz. 12 (dla dzieci), w piątek o godz. 19, w sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18 w hali Opery na zamku.
Sobota to dzień szczególny dla wszystkich Polaków - polska reprezentacja w piłkę nożną zmierzy się w trakcie trwania drugiego aktu z Czechami na stadionie we Wrocławiu, dlatego muzycy Opery wystąpią w narodowych barwach a frak dyrygenta Maestro Semerau-Siemianowskiego przyozdobi Bialo-Czerwony szal.
Zobacz także
2012-05-25, godz. 10:09
Wielkie dzieło w Operze na Zamku [ZDJĘCIA]
Madama Butterfly jest najgłębszą psychologicznie ze wszystkich postaci Pucciniego. Trzyaktowa opera przedstawia historię piętnastoletniej gejszy Cio-Cio-San, która szczerze zakochała się w poślubiającym ją nieco dla zabawy poruczniku…
» więcej
2012-05-25, godz. 06:39
Chłopcy z Sorrento wrócili
Nieznani, Święci i Demony. Muzyka tych zespołów ponownie zabrzmiała na Małej Scenie Festiwalowej. Legendarnym Sorrenciakom poświęcony był czwartkowy koncert w siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
» więcej
2012-05-24, godz. 16:00
W Galerii LIBRA czas na "Chwile"
"Chwile" to wernisaż wystawy fotografii Pawła Myślińskiego z Fotoklubu Szczecin.
» więcej
2012-05-23, godz. 18:47
Spotkanie z uczniowską poezją
"Słowa jak motyle" - wiersze z tego tomu poezji czytają licealiści ze szczecińskiej bursy integracyjnej.
» więcej
2012-05-23, godz. 12:00
Ania Rusowicz w Radiu Szczecin [WYWIAD]
O fascynacji big-bitem, miłości do musicali, a także, że po śmierci jej mamy był czas, kiedy nienawidziła muzyki. O tym m.in. mówiła Ania Rusowicz w rozmowie z Marzeną Szóstak. Znana wokalistka była dziś gościem audycji "Radio…
» więcej
2012-05-23, godz. 11:10
"Chcemy pokazać, że to nie jest jakaś dzika kultura"
Wyroby rękodzieła artystycznego z Huculszczyzny, Podola i Polesia, tradycyjne garnki, kilimy, wyszywane koszule i suknie. To wszystko można kupić na kiermaszu odbywającym się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. W Szczecinie ruszają…
» więcej
2012-05-22, godz. 10:30
Promocja kultury ukraińskiej w Szczecinie
Warsztatami sztuki ludowej rozpoczynają się dziś w Szczecinie - jeszcze nieoficjalnie - XVI Dni Kultury Ukraińskiej.
» więcej
2012-05-21, godz. 09:52
Zbigniew Namysłowski Quintet na ME.BA [ZDJĘCIA]
Występ Zbigniewa Namysłowskiego wypełnił do ostatniego miejsca studio koncertowe S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin. Był to ostatni koncert 2. Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego ME.BA.
» więcej
2012-05-20, godz. 09:26
Gryfia dla Tulli [ZDJĘCIA]
Statuetka Gryfii, 50 tysięcy złotych i kwiaty dla Magdaleny Tulli za "Włoskie szpilki".
» więcej
2012-05-19, godz. 16:16
Dziś wręczenie Nagrody Literackiej
Już dziś wieczorem poznamy laureatkę Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.
» więcej