XIX-wieczna historia z czasów Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" w szczecińskiej realizacji Opery na Zamku została przeniesiona do współczesnej Japonii.
Szczecińskie przedstawienie, nawiązujące do poetyki filmów Larsa von Triera, zostało wzbogacone o postać tancerza, który jest alter ego Butterfly, a także o multimedialne projekcje obrazu współczesnego Tokio. W tytułowej roli usłyszymy Marię Gessler / Annę Wiśniewską Schoppę, a postać Pinkertona zaśpiewają Francisco Almanza / Jacek Laszczkowski.
Libretto: Luigi Illica i Giuseppe Giacosa, przekład: Michał Bajer, kierownictwo muzyczne: Maestro Wojciech Semerau-Siemianowski, koncertmistrz: Filip Lipski, reżyseria: Pia Partum, scenografia: Barbara Hanicka, kostiumy: Barbara Hanicka, choreografia: Tomasz Wygoda, przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska, reżyseria świateł: Wojciech Puś.
Występują: Sharpless - Bartłomiej Misiuda / Tomasz Łuczak, Suzuki - Małgorzata Kustosik, Kate Pinkerton - Lucyna Boguszewska, Goro - Paweł Wunder / Piotr Zgorzelski, Książe Yamadori - Paweł Woslki, Bonzo - Janusz Lewandowski, Komisarz - Mirosław Kosiński, Urzędnik Cesarski - Wiesław Łągiewka, Tancerz - Adrian Barczak.
Na szczecińskiej scenie muzycznej "tragedia japońska" została pokazana po raz pierwszy w 1982 roku.
Sztukę można zobaczyć w czwartek o godz. 12 (dla dzieci), w piątek o godz. 19, w sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18 w hali Opery na zamku.
Sobota to dzień szczególny dla wszystkich Polaków - polska reprezentacja w piłkę nożną zmierzy się w trakcie trwania drugiego aktu z Czechami na stadionie we Wrocławiu, dlatego muzycy Opery wystąpią w narodowych barwach a frak dyrygenta Maestro Semerau-Siemianowskiego przyozdobi Bialo-Czerwony szal.
Zobacz także
2012-06-15, godz. 08:48
Artyści Opery w barwach narodowych [ZDJĘCIA]
Muzycy postanowili zademonstrować swoją solidarność z polską drużyną piłkarską podczas sobotniego meczu Polska-Czechy. W trakcie jutrzejszego spektaklu "Madama Butterfly" twarze muzyków orkiestry i ich stroje przybiorą narodowe…
» więcej
2012-06-12, godz. 17:17
Zamek otworzył Celę i Gabinet
Historię słynnej pomorskiej szlachcianki Sydonii von Borck oraz dzieje Eilharda Lubinusa, twórcy słynnej XVII-wiecznej "Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego" można prześledzić na dwóch nowych wystawach w Zamku Książąt Pomorskich…
» więcej
2012-06-09, godz. 16:08
"Oskar dla Emily", czyli aktorzy grają aktorów
Życie miesza się z fikcją sceniczną i nie wiadomo, co jest jawą co snem. Dziś na deskach Teatru Polskiego premiera "Oskara dla Emily" Folkera Bohnet i Alexandra Alex'ego.
» więcej
2012-06-09, godz. 12:53
Koncert galowy Festiwalu Saksofonowego. Co będzie?
Dwie prapremiery polskie przygotowano na Koncert Galowy 8. Festiwalu Saksofonowego, który odbywa się w Szczecinie. W szczecińskiej Filharmonii po raz pierwszy usłyszeć będzie można utwory Alicji Gronau i Janusza Stalmierkiego.
» więcej
2012-06-08, godz. 20:06
Nastrojowe serenady na Różance
Na szczecińskiej Różance rozbrzmiewać będzie muzyka Mozarta i Karłowicza. Pod dyrekcją Jana Waraczewskiego zagra ją Orkiestra Kameralna Filharmoników Szczecińskich. A to w ramach koncertu "Nocne serenady w Różance".
» więcej
2012-06-06, godz. 16:44
Po "Bambino" czas na... "Na krótko"
"Na krótko" - to tytuł najnowszej książki szczecińskiej pisarki i krytyczki literackiej - Ingi Iwasiów. Dziś promocja.
» więcej
2012-06-06, godz. 12:23
Stanisław Sojka w Radiu Szczecin
"Soyka w hołdzie mistrzowi" to najnowsza płyta Stanisława Sojki z piosenkami z repertuaru Czesława Niemena.
» więcej
2012-06-05, godz. 11:44
Największa wystawa młodych artystów
Blisko 200 młodych artystów prezentuje swoje dokonania na największej wystawie w Szczecinie.
» więcej
2012-06-02, godz. 14:18
Inspirujący festiwal w Szczecinie
W Szczecinie trwają inSPIRACJE, czyli 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej. Co godzinę inny artysta jest do dyspozycji widzów.
» więcej