Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
fot. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Nakładem wydawnictwa Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Rafała Wojaczka pt. "Byłem, jestem". Jak podkreśla Maciej Melecki, publikacja bezpośrednio związana jest z uczczeniem 50. rocznicy śmierci poety, jaka przypadła 11 maja 2021 roku.

Książka zwiera wybór faksymiliów związanych z twórczością i życiem Wojaczka – pochodzących z archiwum Instytutu Mikołowskiego, gromadzonego nieprzerwanie od początku powstania instytucji, którego siedzibą przez dwadzieścia lat (1999 – 2019) było rodzinne mieszkanie poety. Oprócz pamiątek po Poecie, jakie zostały zachowane przez jego rodziców, a które przeszły na poczet własności IM, na przestrzeni lat pojawiały się raz po raz – w postaci darowizn lub zakupu – kolejne rzeczy autorstwa Wojaczka, kompletowane oraz archiwizowane w postać bogatego zbioru.

Redaktorem inicjującym był Maciej Melecki, redaktorem zaś dr Konrad Wojtyła z Uniwersytetu Szczecińskiego. W książce opublikowano teksty Bogusława Kierca, Romualda Cudaka, Joanny Dembińskiej – Pawelec, Dariusza Pawelca, Konrada Wojtyły, a także pracowników IM: Macieja Meleckiego i Krzysztofa Siwczyka.

We wstępie Konrada Wojtyły czytamy:

"W rozrastającej się od ponad 50 lat bibliotece tekstów poświęconych twórczości Rafała Wojaczka, jak też jemu samemu, brakowało pozycji, która ukazywałaby autora Innej bajki przez pryzmat obiektów czy pamiątek z nim związanych. Za taką winien uchodzić album Byłem, jestem, w którym opublikowano reprodukcje rękopisów wierszy i ich maszynopisów, faksymilia listów i dedykacji, odręczne notatki w periodykach literackich, wreszcie fotografie. Wartość samą w sobie stanowią nieupublicznione dotąd zdjęcia z wizerunkiem poety oraz trzy nieznane utwory: Metamorfoza (pierwotny tytuł: Ptaszek w mowie Polaków), 1966 i Trudny wiersz.

Materiały rękopiśmienne pozwalają nie tylko „przedmiotowo” rekonstruować i opisywać biografię Wojaczka, ale też jeszcze wnikliwiej analizować jego utwory – poznajemy pierwotne wersje, a również śledzimy skomplikowany proces ich powstawania. Wersje oryginalne, ale też nanoszone na nie poprawki, dają wgląd w charakter pisma autora, lecz przede wszystkim są przykładem niekończącej się wręcz redakcji wiersza. Studium zapisu ujawnia kulisy immanentnego powstawania tekstu, stawania (się) autora względem tekstu, a także jego (genetycznego) odczytania".

Z Konradem Wojtyłą rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2024-11-14, godz. 01:47 "Panie Abrahamson, Pańska synagoga płonie!" - Hans-Gerd Warmann Z 9 na 10 listopada 1938 r. w całych Niemczech i niektórych miastach Austrii zapłonęły synagogi, mieszkania i sklepy żydowskie.Ten pogrom Żydów zainicjowany… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 Książki i programy czytelnicze dla dzieci Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania? Potrzebny jest czas, rozmowa i dobry pomysł. O programach czytelniczych dla najmłodszych mieszkańców Szczecina… » więcej 2024-10-21, godz. 04:43 "Gdzie jest Yeti?" - Marcin Tomaszewski "Yeti" Marcin Tomaszewski, ps. Yeti - to alpinista, wspinacz specjalizujący się m.in. w wielkościanowej wspinaczce. Z wykształcenia geodeta. Członek Kadry Narodowej… » więcej 2024-10-07, godz. 00:28 "Bursztynowa" - Leszek Herman Londyn, Gryfice i Koserow - to przede wszystkim tam toczy się akcja najnowszej powieści Leszka Hermana "Bursztynowa". To kolejna książka autora, która rozgrywa… » więcej 2024-10-07, godz. 01:38 "Myśli srebrne i posrebrzane" - Magdalena Samozwaniec Przed nami zbiór aforyzmów Magdaleny Samozwaniec. Pochodząca z rodziny Kossaków pisarka, błyskawicznie podbiła serca polskich czytelników. Ceniono jej dowcip… » więcej 2024-09-30, godz. 12:20 "Władca" Jana Lacha W maju 1449 roku wrócił do Darłowa zdetronizowany władca największego wówczas mocarstwa - Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wysp Owczych, Islandii i Grenlandii… » więcej 2024-09-23, godz. 15:06 „Trochę tutaj nakręcili, czyli szlakiem filmowego Szczecina i Pomorza Zachodniego” - Dariusz Staniewski Przemysł filmowy nas nie rozpieszczał. W serialach jak bohater jechał do Szczecina, to znaczyło, że aktor wcielający się w tę rolę wypada z obsady... Tej… » więcej 2024-09-15, godz. 17:00 Michał Gierke i jego "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w." Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Maria Pakulnis z "Moją nitką". Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju… » więcej 2024-08-12, godz. 23:24 "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023" - Krzysztof Lichtblau "Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia… » więcej
12345