Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Około stu wykonawców wystąpiło w sobotę, 11 czerwca 2022 roku w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Zabrzmiał między innymi utwór Było kiedyś morze szkliste na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego. Dzieło wykonali światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.

Michał Dobrzyński urodzony w Szczecinie w 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2008 – studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2017 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej kompozycja. Studiował także we Włoszech (Instituto Achille Peri w Regio Emilia) pod kierunkiem prof. Andrei Talmellego i prof. Maurizio Ferrariego. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich i seminariach kompozytorskich organizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej pod kierunkiem takich twórców, jak Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Ivan Fedele, Horaţiu Rădulescu, David Dramm, Fabián Panisello, Hugues Doufort.

Muzyk należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, zrealizowanego w latach 2007-2010 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jego utwory wykonywane były na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach takich jak, między innymi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – koncerty Koła Młodych, Festiwal Prawykonań w Katowicach – Polska Muzyka Najnowsza, Międzynarodowy Festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sopot Classic”, Międzynarodowy Festiwal „Zamojskie Dni Muzyki”, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy, Compositori a confronto we Włoszech oraz na licznych koncertach w Polsce i zagranicą (Austria, Chiny, Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja i Włochy).

Michał Dobrzyński jest profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której prowadzi klasę kompozycji na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku.

Po światowej prapremierze Jego cyklu trzech pieśni Było kiedyś morze szkliste, z artystą rozmawiała Dorota Zamolska. Spotkanie zamyka końcowy fragment utworu Michała Dobrzyńskiego De Profundis (2010) na chór mieszany i orkiestrę smyczkową wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Dzieło zostało zarejestrowane na płycie twórcy Expression wydanej przez firmę fonograficzną DUX (0772).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Michałem Dobrzyńskim
 

Zobacz także

2025-01-20, godz. 01:07 Kronika Szczecina 2023 [ROZMOWA DNIA] 14 stycznia odbyło się spotkanie promujące „Kronikę Szczecina 2023. Bezpieczeństwo i jego zagrożenia”. Tom został wydany przez Instytut Nauk o Polityce… » więcej 2025-01-20, godz. 01:41 "Lubię odwiedzać inne światy". David Lynch odszedł z tego świata [WSPOMNIENIE] W wieku 78 lat zmarł David Lynch, amerykański reżyser, aktor, muzyk i malarz. Artysta, który postrzegał filmy jako ruchome obrazy uchwycone na taśmie. "Robię… » więcej 2025-01-20, godz. 02:03 Finał "Pulitzera Szkolnego 2024" w Choszcznie [POSŁUCHAJ] XX finał Konkursu Dziennikarskiego o nagrodę Pulitzera Szkolnego 2024 odbył się w Choszcznie. Uczniowie zgłosili w tym roku 49 prac w dwóch kategoriach:… » więcej 2025-01-25, godz. 18:36 Dziesięć koncertów na dziesiąta edycję Festiwalu Szczecin Jazz [RELACJA] Rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w Szczecinie i Polsce. W marcu na deskach filharmonii, teatru i radiowego Studia Koncertowego imienia… » więcej 2025-01-21, godz. 00:49 Czego nie wiemy o "Królowej twista"? [ROZMOWA] Helena Majdaniec, pochodząca ze Szczecina polska wokalistka bigbitowa, nazywana "królową twista" zmarła 18 stycznia 2002 roku. Urodziła się w Mylsku… » więcej 2025-01-21, godz. 01:20 Muzyka filmowa w Teatrze Polskim [ROZMOWA] "Love is the only way" - koncert muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka z udziałem Motion Trio i Baltic Neopolis Orchestry odbył się wczoraj (18 stycznia) w Teatrze… » więcej 2025-01-19, godz. 17:00 Warsztaty Jazz Camp for Kids | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie organizuje warsztaty Jazz Camp for Kids kierowane do uczniów szkół muzycznych, w wieku 10-16 lat, którzy… » więcej 2025-01-12, godz. 17:00 Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie ma nowego dyrektora jest nim Damian Chmiel. Burmistrz Wolina Ewa Grzybowska z dniem 1 stycznia 2025 roku powołała na stanowisko dyrektora Muzeum Regionalnego w Wolinie Damiana Chmiela. Nie jest muzealnikiem… » więcej 2025-01-12, godz. 17:00 Katarzyna Dondalska chce promować polską kulturę w Japonii Profesor Katarzyna Dondalska z Akademii Sztuki od lat występuje na europejskich i światowych scenach. Ostatnio po koncercie w Ostrawie otrzymała zaproszenie… » więcej 2025-01-12, godz. 17:00 Marek Gierszał realizuje w Teatrze Polskim ,,Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy". ,,Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy" Jürgena Hofmann to jednocześnie niezwykła farsa o sile teatru, jak i niecodzienny melodramat patriotyczny… » więcej
12345