5 listopada 2022 roku przypadała 85. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych poetów Bolesława Leśmiana; minęło zarazem równo 110 lat od wydania jego debiutanckiego tomu wierszy Sad rozstajny (1912).
Jak przypominał Bartosz Szleszyński na portalu Culture.pl - "wartość tej poezji wyrażała się przede wszystkim w spójnej wizji świata łączącej w sobie zarówno system idei, jak i system języka poetyckiego. W przeciwieństwie do rówieśników, dla których inspiracją była filozofia Schopenhauera i Nietzschego, Leśmian za przewodnika wybrał sobie Henri Bergsona, czemu dał wyraz zarówno w eseistyce, jak również (przede wszystkim) w konstrukcji mechaniki i dynamiki swojego poetyckiego świata, w którym każda rzecz, każde zjawisko czy przedmiot istnieje w nieprzerwanym toku stawania się".
Leśmian debiutował jako poeta w 1985 roku na łamach "Wędrowca" W latach 1901-1907 współpracował z "Chimerą". W 1912 roku wydał tom wierszy "Sad rozstajny", a w 1913 roku dwa tomy baśni arabskich dla dzieci: "Klechdy sezamowe" i "Przygody Sindbada Żeglarza". W 1920 roku ukazała się "Łąka", w 1936 "Napój cienisty", zaś w 1938 roku pośmiertnie "Dziejba leśna".
O fenomenie twórczości Leśmiana i dziejach recepcji opowiada dr hab. Piotr Michałowski, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.