Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Agata Zając – dyrygentka. Fot. [Archiwum artystki]
Agata Zając – dyrygentka. Fot. [Archiwum artystki]
Rodzice chcieli, żeby została skrzypaczką. Z powodzeniem ukończyła szkoły muzyczne I i II stopnia w rodzinnym Poznaniu, po których zdecydowała się na studia na kierunku Biofizyka Molekularna na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tej uczelni grała na skrzypcach w akademickiej orkiestrze kameralnej, w której zainteresowała się dyrygowaniem. Rozpoczęła więc kolejne studia – dyrygenturę symfoniczną i operową w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, którą ukończyła w klasie prof. Marcina Sompolińskiego w 2020 roku.

Jest także absolwentką podyplomowych studiów Menedżer Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej kolejne studia podyplomowe, to obecnie trwające w Manchesterze w Wielkiej Brytanii – Mills Williams Junior Fellow in Conducting Royal Northern College of Music oraz w Szkole Doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod opieką naukową prof. Łukasza Borowicza.

W Polsce dyrygowała wieloma orkiestrami, m.in. Filharmonii Poznańskiej, Opolskiej, Zielonogórskiej, Młodzieżową im. Schumanna i Kameralną Archetti. Była dyrygentem-rezydentem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Filharmonii Sudeckiej, a także Warszawskiej Opery Kameralnej przy premierach Mozartowskiego Die Entführung aus dem Serai, Idomeneo i Halce Stanisława Moniuszki. Poza granicami kraju asystowała greckiemu dyrygentowi Michalisowi Economou w jego międzynarodowych projektach z Malta Philharmonic Orchestra w Chinach. Dyrygowała ponadto Musikverein Graz w Austrii i Orchestre national de Metz we Francji.

Uczestniczyła w międzynarodowych mistrzowskich kursach dyrygenckich u takich sław, jak chociażby Marin Alsop, Peter Eötvös, Mark Heronem, Paavo Järvi, David Reiland, Gregory Vajda i Jaap van Zweden.

Dziś współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Wielkiej Brytanii, wśród nich m.in. z BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music, Manchester Camerata, Northern Ballet i Royal Liverpool Philharmonic.

Polska dyrygentka Agata Zając – to brzmi dumnie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Agatą Zając
 

Zobacz także

2026-03-29, godz. 22:47 "Paul Robien – człowiek, który nie kłaniał się hydroplanom" [RELACJA] Choć ta historia ma prawie sto lat - mogła wydarzyć się także dzisiaj. Tak o swoim filmie mówi szczeciński reżyser i dziennikarz - Marek Osajda. Mowa o… » więcej 2026-03-29, godz. 23:25 Szczecin Film Festival w październiku. Rozpoczął się nabór filmów [ROZMOWA] Szczecin Film Festival jest coroczną imprezą organizowaną przez Stowarzyszenie OFFicyna. W tym roku odbędzie się między 15 a 19 października. W 2025 roku… » więcej 2026-03-29, godz. 17:00 Otwarcie wystawy „Ojbo. Bez skóry” w Muzeum Narodowym [ROZMOWA, ZDJĘCIA] „Ojbo. Bez skóry”, to tytuł wystawy o spotkaniu z inną kulturą, z własnymi ograniczeniami i różnymi sposobami patrzenia na świat, którą otworzono… » więcej 2026-03-29, godz. 23:07 Międzynarodowy Dzień Teatru w 13 Muzach [RELACJA] 27 marca obchodziliśmy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. Data ta jest upamiętnieniem otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, a polską tradycją… » więcej 2026-03-22, godz. 17:00 Powrót fortepianu z Konzerthausu do domu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Po osiemdziesięciu latach cudem ocalały fortepian z Konzerthausu wrócił do szczecińskiej filharmonii. Gabinetowy Bechstein został odrestaurowany i ponownie… » więcej 2026-03-22, godz. 17:00 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza Muzyką kobiet Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie świętowała Europejski Dzień Muzyki Dawnej. Europejski Dzień Muzyki Dawnej obchodzony jest 21… » więcej 2026-03-22, godz. 17:00 Akademia Sztuki zaprasza przyszłych solistów operowych Akademia Sztuki w Szczecinie to najmłodsza, ale jednocześnie najprężniej rozwijająca się uczelnia artystyczna w Polsce. Kolejne powstające kierunki są… » więcej 2026-03-22, godz. 17:00 Rozpoczyna się Szczecin Guitar Fest 2026 [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu młodych gitarzystów z całego kraju przyjedzie do Szczecina na jednoetapowy 16. Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy. Pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2026-03-16, godz. 01:23 Znamy zwycięzcę projektu nowej siedziby Teatru Współczesnego [POSŁUCHAJ] Pracownia SAAW z Warszawy wygrała konkurs na przyszłą siedzibę Teatru Współczesnego w Szczecinie. Projekt dwóch prostych budynków najlepiej wpisuje… » więcej 2026-03-16, godz. 01:46 Zmarł Włodzimierz Piątek, mistrz szczecińskiej fotografii [WSPOMNIENIE] Zmarł Włodzimierz Piątek – fotograf i fotoreporter. Nie rozstawał się z aparatem. Nawet na emeryturze. Przez lata pracował w "Gazecie Wyborczej", był… » więcej
12345