Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Karol Nasiłowski kontrabasista. Fot. Katarzyna Sobeńko
Karol Nasiłowski kontrabasista. Fot. Katarzyna Sobeńko
Już w 18. roku życia był etatowym pracownikiem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Z rodzinnego miasta przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Uczelnię ukończył z oceną celującą. Swój kunszt instrumentalny doskonalił podczas kursów mistrzowskich u takich pedagogów, jak m.in. Piotr Czerwiński, Irena Olkiewicz, Janusz Widzyk, Rinat Ibragimov, Miloslav Jelinek, Franco Petracchi, Jeff Bradetich, Eugeniusz Kołosow, Bogusław Furtok, Catalin Rotaru, Hiroshi Ikematsu, Tomas Martin i Ekkehard Beringer. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Występuje na prestiżowych scenach w kraju i za granicą.

Karol Nasiłowski, doktor sztuk muzycznych – specjalność instrumentalistyka, od kilku lat jest solistą i liderem grupy kontrabasów w Orkiestrze Filharmonii w Szczecinie. Prowadzi także klasę kontrabasu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, w której jest adiunktem, a także masterclassy dla kontrabasistów zarówno solistyczne, jak i orkiestrowe, choćby w International Lutosławski Youth Orchestra. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. Opery na Zamku w Szczecinie, Baltic Neopolis Orchestra, Polską Orkiestrą Radiową, Concerto Avenna, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie, Pruską Orkiestrą Kameralną, Duńskimi Narodowymi Orkiestrami – Kameralną i Symfoniczną.

Jest wielokrotnym stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznane stypendium w 18. edycji programu „Młoda Polska” przeznaczył na nagranie płyty pt. „Polish Double Bass Music”. Artysta zawarł na krążku unikatowe dzieła polskich kompozytorów XX wieku – Waleriana Gniota (1902-1977), Jana Kolasińskiego (1911-1976) i Stefana Bolesława Poradowskiego (1902-1967). Album wydany i zrealizowany przez DUX – jedną z najbardziej renomowanych wytwórni fonograficznych w Europie, zamyka utwór szczecińskiego współczesnego twórcy, Janusza Stalmierskiego.

Mało znane dzieła wykonał z Karolem Nasiłowskim polski pianista Dominik Wizjan – absolwent Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie fortepianu Marianny Shirinyan. Ze słynną profesor muzyk nagrał w ubiegłym roku swój drugi album pt. „Sergei Rachmaninov – Suites for Two Pianos”.

Spotkanie z Karolem Nasiłowskim otwiera utwór pt. „Wesoły wieśniak” Jana Kolasińskiego, a zamyka fragment „Samotnego drzewa” Janusza Stalmierskiego. Kompozycje pochodzą z płyty „Polish Double Bass Music”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Karolem Nasiłowskim
 

Zobacz także

2023-04-09, godz. 17:00 NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. Rarytas na rynku muzycznym [POSŁUCHAJ] Agencja Muzyczna Polskiego Radia wprowadziła do serwisów streamingowych wszystkie piosenki z dwupłytowego albumu NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. W sklepach… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 ALEBRIJES! ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce. [ROZMOWA] Alebrijes to meksykańskie rzeźby ludowe przedstawiające fantastyczne zwierzęta i stworzenia. Za ich twórcę uważa się Pedro Linaresa Lópeza (1906–1992)… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Minęła 20-ta rocznica śmierci Prof. Jana Szyrockiego. Dyrygenta Wspomina Szymona Wyrzykowski oraz Halina Miłoszewska… Profesor Jan Szyrocki już w listopadzie 1952 roku, będąc studentem, założył Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej (CHAPS), który prowadził jako… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Szczecin Classic już wkrótce. Start 26.04.2023 w Studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.[ROZMOWA] Szczecin Classic, wiosenny festiwal muzyki klasycznej w tym roku zabrzmi po raz piąty! Wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina. Jest znakomitą… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Grzegorz Handke założył Szczeciński Chór Katedralny w Bazylice pw. św. Jakuba [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Chóry katedralne, z których najstarsze szczycą się ponad 800-letnią tradycją, śpiewem wspierają wiernych w pełniejszym przeżywaniu mszy świętych. … » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta dla profesora Jana Szyrockiego. [ROZMOWA] W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał mistrza chóralistyki, wybitnego pedagoga i wielkiego człowieka - profesora Jana Szyrockiego. Podczas mszy pogrzebowej… » więcej 2023-04-02, godz. 17:30 Odszedł Profesor Paweł Śpiewak. [ROZMOWA] W piątek (31.03.2023 r) zmarł Profesor Paweł Śpiewak. Urodził się w Warszawie, w polsko-żydowskiej rodzinie. Miał 71 lat. Był socjologiem i historykiem… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Miasto nocą. Powrót rzeźnika z Niebuszewa" w reżyserii Pawła Lewandowskiego w kinach Helios.[RELACJA] W Kinie Helios w piątek odbyła się kinowa premiera całkowicie szczecińskiej produkcji - fabuły pełnometrażowej zatytułowanej "Miasto nocą. Powrót rzeźnika… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Międzynarodowe Festiwale im. prof. Jana Szyrockiego oraz im. Marka Jasińskiego w gronie docenionych przez Ministra Kultury… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka. [ROZMOWA I ZDJĘCIA] Sztuka ludowa Meksyku jest synkretyczna jak kultura, której jest częścią. Charakteryzuje się wielobarwnością, przybiera ciekawe formy, prezentuje intrygującą… » więcej
3839404142