Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kasia Moś. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Kasia Moś. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Data 1 czerwca zobowiązuje, wszak to Dzień Dziecka. Tego dnia na scenie Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oprócz głównej gwiazdy – Kasi Moś – wystąpią także młodzi i wyjątkowo zdolni wokaliści ze szczecińskiego Studia Wokalnego Damiana Wójcika. Zainaugurują 3. edycję Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”.

Kasia Moś pochodząca z bardzo muzykalnej rodziny dała się poznać szerszej publiczności z twórczości rozrywkowej, choćby w 2017 roku, kiedy była reprezentantką Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kształciła się w klasach skrzypiec i wiolonczeli w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, tak więc wydawało się, że odda się muzyce klasycznej. Ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ostatecznie decydując się na karierę wokalną.

Współpracowała m.in. ze znaną na całym świecie doskonałą orkiestrą AUKSO założoną i prowadzoną przez Jej Ojca – Marka Mosia przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna „Pasja wg Świętego Marka”. Zaśpiewała partię Kordelii w światowej prapremierze musicalu „Król Lear” Pawła Mykietyna, na renomowanym Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało”. Nakładem wydawnictwa Agora ukazał się album „Retro” Jerzego Maksymiuka i Janusza Olejniczaka, na którym Kasia gościnnie zaśpiewała kilka utworów.

W 2015 roku wydała swój debiutancki album „Inspination” – bogaty aranżacyjnie i brzmieniowo utrzymany w stylistykach r’n’b, soulu, jazzu i funky. Pół roku temu odbyła się premiera Jej singla pt. „Zapomnij" – bardzo osobistego utworu nagranego w duecie z Leszkiem Możdżerem. Natomiast 19 maja byliśmy świadkami kolejnej premiery – piosenki „Miód” Mateusza Krautwursta, w której Kasia wyznaje, że nie chce być ani księżniczką, ani ziomem swojego partnera. Wydawcą „Miodu” jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

1 czerwca 2023 roku o godzinie 19 rozpocznie się Jej koncert w Filharmonii w Szczecinie. Z artystką wystąpią: Mateusz Moś (skrzypce, wokal), Mateusz Kołakowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Maciek Magnuski (bass, moog) i Tomasz Machański (perkusja). Na program wieczoru złożą się autorskie kompozycje i pieśni Stanisława Moniuszki zarejestrowane na krążku pt. „Moniuszko 200” oraz utwory Karin Stanek w nowoczesnych, klubowych aranżacjach, także wydane na kolejnej płycie Kasi Moś. I między innymi o nich mówi w wywiadzie, do wysłuchania którego serdecznie zapraszam.


Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Kasią Moś
 

Zobacz także

2025-01-05, godz. 22:31 Prawdziwa na scenie i w życiu. Wspomnienie o Irenie Brodzińskiej [ROZMOWA DNIA] Wielka Artystka. Piękny Człowiek. Piękna Kobieta. Jej cudowny uśmiech i śmiech zwracały uwagę nie tylko w "Arii ze śmiechem". Elegancka, ciepła i życzliwa… » więcej 2025-01-05, godz. 22:17 Podsumowanie roku 2024 w sztuce [POSŁUCHAJ] To trudne zadnie. Małgorzata Frymus, która się go podjęła, przyznaje, że jej podsumowanie roku w sztuce jest jeszcze bardziej subiektywne niż to, które… » więcej 2025-01-05, godz. 23:10 Szczecińska literatura ma się dobrze. Podsumowanie wydarzeń 2024 roku [POSŁUCHAJ] Od kilku lat książki, których akcja toczy się w Szczecinie i na Pomorzu, cieszą się ogromną popularnością. Ten rok był jednak wyjątkowy. Dużo nowych… » więcej 2025-01-05, godz. 14:20 Kolędowanie „Don Diri Don” z Orkiestrą West Side Sinfonietta rozpoczęło obchody 35-lecia Chóru [POSŁUCHAJ, Z… Profesor Jan Szyrocki – pomysłodawca powołania do życia Chóru Dziecięcego „Don Diri Don” powierzył od samego początku, w 1990 roku, prowadzenie tego… » więcej 2025-01-05, godz. 14:25 Nowe filmy w planetarium Morskiego Centrum Nauki [ROZMOWA] Planetarium w Morskim Centrum Nauki to wyjątkowe miejsce. Tam znika świat zewnętrzny i nasza codzienność. Kiedy zasiadamy w kameralnym wnętrzu i zaczyna… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Rok Jacka Nieżychowskiego Rok 2024 w Szczecinie był obchodzony jako Rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 To był bogaty Rok 2024 w szczecińskich teatrach "Polita" i "Sztukmistrz z miasta Lublina" w Teatrze Polskim, "Orfeusz w piekle" w Operze na Zamku, "Frankensztajn" i "Nie twoja kolej kochanie" we Współczesnym… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Rok 2024 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Około pięciuset wydarzeń muzycznych, edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do najmłodszych, jak i najstarszych widzów zrealizowano w 2024 roku w Filharmonii… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Monografia "Cmentarzy Szczecina" Marka Łuczaka Ponad 1900 stron poświęconych cmentarzom Szczecina - tym zapomnianym i temu największemu - Centralnemu. To najnowsza, monumentalna książka "policjanta od… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Rodzina Stoewerów produkowała w Szczecinie maszyny do szycia i do pisanie, rowery i samochody. Helena Kwiatkowska robi… Historia Stoewerów zaczyna się w połowie XIX w., kiedy w jednym z garnizonów wojskowych na terenie Szczecina zepsuła się maszyna do szycia i nikt nie potrafił… » więcej
12345