Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. Profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin SA, zainauguruje 7 czerwca 2023 roku cykl spotkań przygotowywanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.

Autorem projektu jest prezes Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – Jan Koprowicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – inicjator podjęcia współpracy szczecińskiego środowiska muzycznego z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej i jej dyrektorem Volodymyrem Syvokhipem (2014) oraz koncertów słynnej ukraińskiej orkiestry w Szczecinie i w Berlinie (2017, 2018 i 2019), pomysłodawca i współrealizator Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Ukrainie (Lwów, Iwano-Frankiwsk 2017), nagrania we Lwowie płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia” I.J. Paderewskiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej (kierownictwo produkcji), światowej premiery albumu w Szczecinie (2020), dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie (Lwów, Kropywnycki – 2022).

Warto przypomnieć, że Grünebergowie, to ród organmistrzów produkujących w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku doskonałe instrumenty. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Festiwalowe wydarzenia przygotowywane są m.in. po to, by ukrócić barbarzyńskie praktyki wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. Tym samym działanie ma być zalążkiem zastopowania, jakże częstych obecnie praktyk, wstawiania w miejsce zabytkowych arcydzieł nierzadko marnej jakości zdezelowanych instrumentów, budowanych w Europie w połowie XX wieku.

Pomysłodawca festiwalu, w celu ratowania instrumentów, przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu działania mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się próby objęcia profesjonalną opieką unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata zabytkowych organów, bowiem arcydzieła z rodzinnych fabryk organmistrzów wyjeżdżały od XIX wieku z Białogardu, Szczecina i Szczecina-Zdrojów w świat, np. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.

Na początek, trasa festiwalu obejmie nieliczne już dziś w Szczecinie i na Pomorzu „grünebergi”. Z około tysiąca wybudowanych, w Polsce zostało blisko 80, a w Niemczech 90 instrumentów.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

O przedsięwzięciu mówi prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Zobacz także

2023-10-02, godz. 00:21 Upamiętnienie Adiny Blady-Szwajger (Ireny Świdowskiej) - podsumowanie projektu w Książnicy Pomorskiej [RELACJA] Adina Blady-Szwajger (znana również jako Irena Świdowska) była lekarką -pediatrą w Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów w getcie warszawskim. Jej… » więcej 2023-09-28, godz. 12:38 Pierwsze miejsce w Bułgarii i Grand Prix we Włoszech dla Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCI… Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Prof. Georgi Dimitrova w Warnie w Bułgarii. Podczas zmagań… » więcej 2023-09-25, godz. 23:10 Młynarski plays Młynarski & Gaba Kulka w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Wojciech Młynarski kochał wielobarwność w muzyce, sztuce i w życiu. Taki też był sobotni i niedzielny koncert pt. „Młynarski plays Młynarski & Gaba… » więcej 2023-09-24, godz. 21:35 1000 żonkili dla Adiny Blady-Szwajger [ROZMOWA, GALERIA ZDJĘĆ] W czwartek (21 września) w Parku im. Adiny Blady-Szwajger na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Dzieci i młodzież z 6 Gromady Zuchowej… » więcej 2023-09-24, godz. 23:31 Zakończył się 6. Festiwal Filmowy Senior Movie [POSŁUCHAJ] Już po raz 6. w Szczecinie odbył się Festiwal Filmowy Senior Movie. Adresowany jest do młodych twórców filmowych powyżej sześćdziesiątki oraz do twórców… » więcej 2023-09-24, godz. 23:51 Rusza Festiwal Mniejszości pod polską flagą [ROZMOWA] To ma być cudowne, kolorowe święto! Co ja mówię – to już jest, bo festiwal Mniejszości pod polską flagą właśnie dziś się rozpoczął. Szczecin -… » więcej 2023-09-25, godz. 22:57 Jak nastroić świat? | 6. MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2023 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Tworząc w 2018 roku MUSIC.DESIGN.FORM Festival, zamysłem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie było zapraszanie artystów, którzy zechcieliby… » więcej 2023-09-24, godz. 21:27 Książnica Stargardzka znów otwarta po remoncie [ROZMOWA] "Dom książki" – historyczny neon, z jednej z najstarszych stargardzkich księgarń, umieszczono w odnowionej Książnicy. Obiekt otwarto w piątek po kilkuletnim… » więcej 2023-09-17, godz. 23:00 Pracownia historyczna Jarosława Eysmonta Piastów 75 to znane miejsce dla wielu Szczecinian. Jedni przychodzą tam do Jarosława Eysmonta na lekcje rysunku, inni po sztukę, kolejni po poradę artystyczną… » więcej 2023-09-17, godz. 23:46 Premiera Środowiska Inicjatyw Artystycznych Hybadu w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie "Kobieta, która zajęła się ogniem" to muzyczny spektakl komediowy, stworzony na bazie prawdziwych kobiecych historii – kontynuacja mającej gorące grono… » więcej
12345