Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. Wydawnictwo Rebis
fot. Wydawnictwo Rebis
Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze…

II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.

Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marszałkowskiej, w której kiedyś mieszkali, cudem ocalała. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracę w szpitalu. Matka, przedwojenna nauczycielka, próbuje odnaleźć się jako dziennikarka szukająca śladów nadziei wśród ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywać Politechnikę, licząc, że dzięki temu odzyska przedwojenną miłość. Jest jeszcze ta młodsza – Mirka. I to w niej jest największa nadzieja. To ona bowiem znajduje w sobie dość odwagi i siły, by co dzień udowadniać, że najważniejsze to przeżyć. I żyć dalej…

"Najważniejsze to przeżyć" – najbardziej poruszająca po "Stuleciu Winnych" powieść Ałbeny Grabowskiej. Opowieść o sile rodziny, miłości i życia. Autorka tej książki była gościem magazynu Trochę Kultury
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ałbeną Grabowską
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ałbeną Grabowską
 

Zobacz także

2024-11-14, godz. 01:47 "Panie Abrahamson, Pańska synagoga płonie!" - Hans-Gerd Warmann Z 9 na 10 listopada 1938 r. w całych Niemczech i niektórych miastach Austrii zapłonęły synagogi, mieszkania i sklepy żydowskie.Ten pogrom Żydów zainicjowany… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 Książki i programy czytelnicze dla dzieci Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania? Potrzebny jest czas, rozmowa i dobry pomysł. O programach czytelniczych dla najmłodszych mieszkańców Szczecina… » więcej 2024-10-21, godz. 04:43 "Gdzie jest Yeti?" - Marcin Tomaszewski "Yeti" Marcin Tomaszewski, ps. Yeti - to alpinista, wspinacz specjalizujący się m.in. w wielkościanowej wspinaczce. Z wykształcenia geodeta. Członek Kadry Narodowej… » więcej 2024-10-07, godz. 00:28 "Bursztynowa" - Leszek Herman Londyn, Gryfice i Koserow - to przede wszystkim tam toczy się akcja najnowszej powieści Leszka Hermana "Bursztynowa". To kolejna książka autora, która rozgrywa… » więcej 2024-10-07, godz. 01:38 "Myśli srebrne i posrebrzane" - Magdalena Samozwaniec Przed nami zbiór aforyzmów Magdaleny Samozwaniec. Pochodząca z rodziny Kossaków pisarka, błyskawicznie podbiła serca polskich czytelników. Ceniono jej dowcip… » więcej 2024-09-30, godz. 12:20 "Władca" Jana Lacha W maju 1449 roku wrócił do Darłowa zdetronizowany władca największego wówczas mocarstwa - Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wysp Owczych, Islandii i Grenlandii… » więcej 2024-09-23, godz. 15:06 „Trochę tutaj nakręcili, czyli szlakiem filmowego Szczecina i Pomorza Zachodniego” - Dariusz Staniewski Przemysł filmowy nas nie rozpieszczał. W serialach jak bohater jechał do Szczecina, to znaczyło, że aktor wcielający się w tę rolę wypada z obsady... Tej… » więcej 2024-09-15, godz. 17:00 Michał Gierke i jego "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w." Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Maria Pakulnis z "Moją nitką". Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju… » więcej 2024-08-12, godz. 23:24 "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023" - Krzysztof Lichtblau "Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia… » więcej
12345