Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie. Marek Moś – wybitny polski skrzypek i kameralista powołał także, w 1998 roku AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Od wielu lat zespół zaliczany jest do światowej czołówki orkiestr kameralnych.
Z Kwartetem Śląskim występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Schauspielhaus w Berlinie, Merkin Hall w Nowym Jorku oraz Jordan Hall w Bostonie, by wymienić tylko kilka. Dokonał również około 30 prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Wiele z tych dzieł było dedykowanych Kwartetowi Śląskiemu. Płyty, które artysta nagrał z Kwartetem, dwukrotnie zdobyły Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”. W 1995 roku był to monograficzny album z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, a w 1997 – kwartety Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.
Powołana przez Marka Mosia Orkiestra AUKSO otrzymała wielokrotnie Nagrodę „Fryderyk” m.in. za zrealizowany z Januszem Olejniczakiem album „Chopin” oraz za płytę „Kilar/Moś/Aukso” zawierającą pierwsze fonograficzne nagranie „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara.
Jest również laureatem wielu konkursów, m.in. Muzyki Współczesnej w Krakowie oraz dwukrotnie Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu i Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Medalu Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. Poza intensywną działalnością koncertową i nagraniową wykłada również w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W piątek, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, ten wielce utytułowany artysta zadyrygował szczecińskimi symfonikami i czołówką polskich jazzmanów, z pianistą i kompozytorem Pawłem Tomaszewskim na czele. Muzycy przedstawili premierowe aranżacje wspomnianego Pawła Tomaszewskiego i saksofonisty Marka Podkowy, utworów ze słynnych amerykańskich filmów o jazzie.
Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” Spike’a Lee, „New Orleans” Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” Anthony’ego Manna. Po doskonałym koncercie pt. „American jazz hits from the movies”, gorąco oklaskiwanym przez publiczność, muzyk chętnie mówił m.in. o szczecińskim wydarzeniu.