Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Marek Moś – dyrygent. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Marek Moś – dyrygent. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie. Marek Moś – wybitny polski skrzypek i kameralista powołał także, w 1998 roku AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Od wielu lat zespół zaliczany jest do światowej czołówki orkiestr kameralnych.

Z Kwartetem Śląskim występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Schauspielhaus w Berlinie, Merkin Hall w Nowym Jorku oraz Jordan Hall w Bostonie, by wymienić tylko kilka. Dokonał również około 30 prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Wiele z tych dzieł było dedykowanych Kwartetowi Śląskiemu. Płyty, które artysta nagrał z Kwartetem, dwukrotnie zdobyły Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”. W 1995 roku był to monograficzny album z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, a w 1997 – kwartety Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Powołana przez Marka Mosia Orkiestra AUKSO otrzymała wielokrotnie Nagrodę „Fryderyk” m.in. za zrealizowany z Januszem Olejniczakiem album „Chopin” oraz za płytę „Kilar/Moś/Aukso” zawierającą pierwsze fonograficzne nagranie „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara.

Jest również laureatem wielu konkursów, m.in. Muzyki Współczesnej w Krakowie oraz dwukrotnie Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu i Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Medalu Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. Poza intensywną działalnością koncertową i nagraniową wykłada również w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W piątek, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, ten wielce utytułowany artysta zadyrygował szczecińskimi symfonikami i czołówką polskich jazzmanów, z pianistą i kompozytorem Pawłem Tomaszewskim na czele. Muzycy przedstawili premierowe aranżacje wspomnianego Pawła Tomaszewskiego i saksofonisty Marka Podkowy, utworów ze słynnych amerykańskich filmów o jazzie.

Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” Spike’a Lee, „New Orleans” Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” Anthony’ego Manna. Po doskonałym koncercie pt. „American jazz hits from the movies”, gorąco oklaskiwanym przez publiczność, muzyk chętnie mówił m.in. o szczecińskim wydarzeniu.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Markiem Mosiem
 

Zobacz także

2024-07-08, godz. 01:09 Opera nad morzem [ROZMOWA] Opera na Zamku zaprosiła wczoraj (6.07.) do amfiteatru w Świnoujściu na letni koncert muzyki klasycznej z najsłynniejszymi ariami operowymi i operetkowymi… » więcej 2024-07-08, godz. 00:52 Filmy o nieszablonowych artystach, najciekawszych trendach i wyjątkowych zjawiskach w szczecińskiej Trafo [ROZMOWA] Tego lata w sobotnie wieczory w Trafostacji Sztuki odbywać się będą prezentacje w ramach Festiwalu On Art. Przez najbliższe 2 miesiące jednocześnie w wielu… » więcej 2024-07-07, godz. 19:35 Akademia Sztuki w Szczecinie i Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. obchodzą 10-lecie współpracy [ROZMOWA, ZDJĘ… Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie zagrali kilkadziesiąt koncertów w Niemczech. Przedstawili gale operowe, operetkowe i musicalowe, a także wielkie… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum non Profanum "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 Festiwal Audiomat - słuchowiska radiowe Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. Po raz kolejny Fundacja Teatr Wyobraźni zaprosiła do Grodna… » więcej 2024-06-30, godz. 20:04 Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego z Piosenkami Heleny Majdaniec To już XXII edycja stworzonego przez Jana Waraczewskiego cyklu plenerowych koncertów Muzyka na wodzie. Tym razem dąbska przystań poniosła na swych falach… » więcej 2024-06-30, godz. 18:35 Zabytkowe organy z Białogardu na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Celem Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – pomysłodawcy i organizatora trzeciej odsłony Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”… » więcej 2024-06-23, godz. 23:31 Dorota Serwa rezygnuje ze stanowiska Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta [POSŁUCHAJ] Są tacy, których zaskoczyła swoją decyzją. Inni od początku twierdzili, że urząd to nie jest dobre miejsce dla mocnej i silnej osobowości - kreatywnej… » więcej 2024-06-24, godz. 00:48 „Minidrama, czyli Spektakl na Trzech Aktorów i Chór zza Kulis” [POSŁUCHAJ] Akcja „Teatr dla aktorów seniorów" - to nowy projekt Marty Łągiewki, aktorki znanej z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Artystka działa także pod szyldem… » więcej 2024-06-24, godz. 00:57 Premiera "JOKO" Izabeli Plucińskiej w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Film "Joko" Izabeli Plucińskiej, współprodukowany w Szczecinie, wrócił właśnie z nagrodą z prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji… » więcej
12345