Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
„Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” . Fot. Robet Stachnik [Radio Szczecin]
„Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” . Fot. Robet Stachnik [Radio Szczecin]
Na ekspozycji zostały zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza niewoli i mechanizmy walki z nią oraz sposoby zachowania poczucia wolności w warunkach, w których zdawałoby się to niewykonalne.

Wprowadzeniem do wystawy jest opowieść o losach Polaków pozbawionych swojego kraju przez zaborców, nie zapomnieli oni jednak o polskości i szukali okazji, by zawalczyć o wolność. Zwieńczeniem tej walki okazała się pierwsza wojna światowa i jej koniec, będący zarazem nowym początkiem dla Polski. Wolność, nie na długo odzyskaną, Polacy znów utracili zaledwie dwie dekady później.

Drugowojenną niewolę prezentują na wystawie losy jeńców, ofiar zsyłek, więźniów obozów koncentracyjnych. Rok 1945 ponownie zawiódł Polaków, objawił nowy rodzaj kajdan – komunistyczny totalitaryzm, gdzie bohater staje się postacią wyklętą. Dalsza część wystawy to droga przez lata absencji wolności politycznej w kraju, tym trudniejszej, że skrzętnie maskowanej, bo oficjalnie przecież władze zezwalały Polakom brać udział w wyborach. Na wystawie pokazano zniewolenie obywateli przez jedną partię i jedyną słuszną ideologię dopuszczaną przez państwo.

Dalsza narracja nawiązuje do zabranych obywatelom wolności słowa i dostępu do faktów. Tylko ci odważni żołnierze wolności nieśli słowo prawdy, tworząc tym samym drugi obieg informacji. Wszechobecną kontrolę symbolicznie przypomina dobrze znany w tamtych latach stempel „Ocenzurowano”.

Strajk, synonim PRL-owskiej walki o wolność, pokazano w dwóch obliczach, jako walkę o swobodę polityczno-społeczną oraz starania o wolność ekonomiczną i godny byt. Zakończeniem wystawy są prezentacje dwóch dróg zniewolenia, jakie spotykały opozycjonistów. Jedną była utrata wolności poprzez internowanie, a drugą – pozbawienie możliwości mieszkania w swojej ojczyźnie, czyli bilet w jedną stronę. Wystawa nie daje odpowiedzi na pytanie, czy Polacy wygrali swoją walkę. Ta kwestia pozostaje otwarta.

(Materiały CDP)
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Paulą Sendrą
 

Zobacz także

2026-04-13, godz. 18:05 III Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY” [POSŁUCHAJ] Spotkaniem z Adamem Michnikiem i jego biografią intelektualną autorstwa Anny Nasalskiej w środę w Szczecinie rozpoczął się III Festiwal Bonhoeffera "Ślady"… » więcej 2026-04-13, godz. 18:53 Zaczęło się! Ruszył 58. Kontrapunkt [ROZMOWA] To druga edycja Kontrapunktu czyli Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w formule biennale. W piętek premierą „Czy to M…?" według scenariusza i w reżyserii… » więcej 2026-04-12, godz. 17:00 Baltic Neopolis Orchestra zagra w Filharmonii Berlińskiej [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Powstała w 2008 roku z inicjatywy szczecińskiej altowiolistki Emilii Goch. O doskonałym brzmieniu Baltic Neopolis Orchestra, bo o tym zespole mowa, decyduje… » więcej 2026-04-13, godz. 00:58 Morye w Szczecinie [ROZMOWA] "W centrum naszej pracy leży głos oraz wielogłos, oddech, współbrzmienie. Nasze utwory rodzą się ze śpiewu, potem słów, czasem odwrotnie. Wokół nich… » więcej 2026-04-13, godz. 19:11 Michał Buczkowski reprezentuje Unię Europejską [ROZMOWA] Pochodzący ze Szczecina skrzypek, Michał Buczkowski reprezentował ostatnio Unię Europejską w Kenii. Muzyk, mieszkający na co dzień w Holandii, chętnie… » więcej 2026-04-06, godz. 21:08 "BUMP” film Bartosza Mateńki Szczeciński fotografik Bartosz Mateńko, absolwent wydziału operatorskiego łódzkiej Filmówki otrzymał kolejne wyróżnienia jurorów prestiżowego Międzynarodowego… » więcej 2026-04-05, godz. 17:00 III Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady" [ZAPOWIEDŹ] III Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady" już w środę (8.04.2026) rozpocznie się w Szczecinie. W trakcie festiwalu zaplanowano spektakle, koncert, wystawę… » więcej 2026-04-06, godz. 20:24 Zapowiedź Międzynarodowego Teatru w Szczecinie. 50-lecie na scenie Mirosława Kosińskiego Międzynarodowy Dzień Teatru w Szczecinie świętowany będzie 13.04,2025 w Operze na Zamku w Szczecinie o godzinie 17.00. Podczas wydarzenia swoje 45-lecie… » więcej 2026-04-05, godz. 17:00 Poza granicami słowa - razem napiszmy książkę. Na warsztaty społeczno-pisarskie "Poza granicami słowa”, podczas których będzie można stworzyć własną opowieść, zaprasza pisarka i animatorka kultury… » więcej 2026-04-05, godz. 17:00 Iwona Sobotka gościem warsztatów mistrzowskich w Akademii Sztuki. Iwona Sobotka - polska śpiewaczka operowa - sopran, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety w Brukseli była gościem Akademii… » więcej
12345