Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor. Fot. Materiały prasowe
Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor. Fot. Materiały prasowe
Koncertuje z ogromnym powodzeniem z najwybitniejszymi orkiestrami i solistami na świecie. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej jest laureatem wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą.

Aleksander Dębicz – jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów i kompozytorów celebrował w środę w Willi Lentza dziesięciolecie swojego debiutanckiego albumu „Cinematic Piano”, który był następstwem wygranej Artysty w powołanym przez Jana A.P. Kaczmarka Międzynarodowym Konkursie Transatlantyk Instant Contest (jedynym na świecie konkursie na jednoczesne improwizowane komponowanie muzyki filmowej) oraz Bridgerton Scoring Competition Spitfire Audio, w którym jego dzieło do fragmentu serialu Netflixa „Bridgerton” zostało wybrane jako najlepsze z czterech tysięcy zgłoszeń ocenianych przez jury pod przewodnictwem amerykańskiego kompozytora Krisa Bowersa.

Płyta „Cinematic Piano” spotkała się ze znakomitym odbiorem, otwierając artyście drzwi do kolejnych projektów – koncertowych, teatralnych i filmowych. Na swoim koncie ma siedem albumów. Wśród nich zarejestrowany w ubiegłym roku „#LetsBaRock” z Jakubem Józefem Orlińskim, zawierającym nowe aranżacje muzyki barokowej. Krążek cieszy się absolutnym powodzeniem. Panowie nadal prezentują muzykę z tego wydawnictwa, m.in. w Concertgebou w Amsterdamie i Filharmonii Berlińskiej.

Podczas wieczoru w rezydencji Augusta Lentza Artysta wykazał, że fortepian potrafi „opowiadać” historie jak najlepsze kino. Dzielił się z publicznością nie tylko muzyką, ale także inspiracjami oraz kulisami swojej twórczości. Po owacyjnie przyjętym koncercie chętnie mówił o albumie sprzed dziesięciu lat oraz o swojej kompozycji „Unity” specjalnie zamówionej u Aleksandra przez Instytut Adam Mickiewicza na wielki finał polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Światowa prapremiera dzieła odbędzie się 24 czerwca 2025 w słynnym Studio 4 Flagely w Brukseli. Utwór wykonają wybitni polscy artyści z Aleksandrem Dębiczem na czele (fortepian), obok którego wystąpią: Jakub Józef Orliński (kontratenor), Marcin Zdunik (wiolonczela), Michał Żak (flet), Łukasz Kuropaczewski (gitara), Konrad Gołda (waltornia), Maxima Sitarz (skrzypce), Małgorzata Wygoda (fagot), Marcin Ułanowski (perkusja) i Wojciech Gumiński (gitara basowa).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrem Dębiczem
 

Zobacz także

2026-06-08, godz. 11:18 "Może mógłbym gdzieś tam trwać ciekawiej". Zmarł Ryszard Słowicki [WSPOMNIENIE] W piątek (5.06.2026) odszedł Ryszard Słowicki. Był to artysta wszechstronny – poeta, kompozytor, pieśniarz, muzyk, dramaturg (autor miedzy innymi wystawionej… » więcej 2026-06-07, godz. 17:00 Rozpoczyna się 61. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ROZMOWA] W tegorocznym, 61. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Choralnej im. prof. Jana Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach, o najwyższy laur Konkursu Głównego powalczy… » więcej 2026-06-11, godz. 19:46 Monodram z Ewą Błaszczyk w roli Oriany Fallaci otwiera 3. edycję przeglądu Contra Plures [POSŁUCHAJ] To już trzecia edycja wyjątkowego teatralnego wydarzenia. Contra plures, czyli przegląd polskiego monodramu w Szczecinie, to propozycja skierowana do tych… » więcej 2026-06-07, godz. 16:20 Premiera płyty „Kompozycje szczecińskie” vol. 2 Baltic Neopolis Quartet [ROZMOWA] Powstała w Szczecinie w roku 2008 kameralna Baltic Neopolis Orchestra kontynuuje projekt fonograficzny pt. „Kompozycje szczecińskie”. Został zainicjowany… » więcej 2026-06-11, godz. 20:38 60-lecie pracy artystycznej prof. Bohdana Boguszewskiego. "The Art of Music and Magic" w Teatrze Letnim w Szczecinie [… Wczorajszym koncertem "The Art of Music and Magic" w Teatrze Letnim w Szczecinie dyrygent - profesor Bohdan Boguszewski świętował swoje 60-lecie pracy artystycznej. Największym… » więcej 2026-06-11, godz. 21:15 Święto klasyki filmowej w Kinie Zamek [ROZMOWA] W czerwcu Kino Zamek zaprasza na święto klasyki filmowej. Przez niemal cały miesiąc prezentować będzie niezapomniane dzieła filmowe, stworzone przez najwybitniejszych… » więcej 2026-06-12, godz. 00:38 Różany Ogród Sztuki [POSŁUCHAJ] Niedzielne koncerty południowe, familijne warsztaty artystyczno-edukacyjne, plenerowa czytelnia, joga pod chmurką oraz potańcówki, a podczas spacerów można… » więcej 2026-05-31, godz. 17:00 Przyznano Nagrody Artystyczne i Mecenasa Kultury Szczecina za rok 2025 [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Przyznawane są od 1991 roku. W czwartek, 29 maja 2026 roku w Willi Lentza wręczono Nagrody Artystyczne Miasta Szczecin za rok 2025. Wyróżnienia przyznano w… » więcej 2026-05-31, godz. 23:02 Elizabeth von Arnim wróciła do Rzędzin. Nowa patronka Publicznej Szkoły Podstawowej [POSŁUCHAJ] Za Wołczkowem, Dobrą, Bukiem i Łęgami, wśród pól i lasów leży wioska Rzędziny. Tamtejsza szkoła podstawowa obchodzi w tym roku piękny jubileusz. Historia… » więcej 2026-05-31, godz. 17:00 23.Festiwal Muzyki Dawnej - młodzi górą W Kościele pod wezwaniem św. Trójcy parafii Ewangelicko-Augsburskiej wystąpili młodzi artyści, laureaci prestiżowych konkursów muzyki dawnej. Wśród nich… » więcej
12345