Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Michała Brożka z GRAND PRIX 60. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Fot. Adam Kujawski
Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Michała Brożka z GRAND PRIX 60. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Fot. Adam Kujawski
Złoty Dyplom i Nagroda Główna – Bursztynowa Aureola Świętego Piotra Apostoła w Konkursie „Musica Sacra”, Złoty Dyplom w Głównym Konkursie i Nominacja do Grand Prix Chóralistyki Polskiej im. prof. Stefana Stuligrosza w Poznaniu oraz GRAND PRIX 60. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach, to trofea, jakie zdobył na najstarszym festiwalu chóralnym w Polsce Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Michała Brożka – absolwenta Katedry Dyrygentury Chóralnej w klasie prof. Iwony Melson Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem.

W wydarzeniu trwającym od 8 do 13 czerwca 2025 roku wzięło udział około sześciuset śpiewaków z Polski, Europy, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Artystów oceniały dwie komisje jurorskie pod przewodnictwem prof. Bernarda Mendlika – rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i prof. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Warto podkreślić, że Festiwal został założony w 1966 roku przez prof. Jana Szyrockiego – absolwenta Politechniki Szczecińskiej (budownictwo lądowe), a potem jej pracownika naukowego. Studiował także w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Odtwórczej w Wiedniu w klasach dyrygentury profesorów Hansa Swarowsky'ego i Karla Österreichera oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie prof. Stefana Stuligrosza. Wykładał w tej uczelni, a do 1995 roku kierował jej filią w Szczecinie.

Był założycielem m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej i dyrektorem Chóru Opery Narodowej w Warszawie, a także konsultantem zagranicznych zespołów śpiewaczych oraz jurorem prestiżowych międzynarodowych konkursów na całym świecie. Po śmierci Mistrza Jana dyrektorem artystycznym Festiwalu w Międzyzdrojach został Jego student, ceniony w świecie muzycznym o ogromnym dorobku artystycznym i pedagogicznym prof. Dariusz Dyczewski.
Posłuchaj Michała Brożka – dyrygenta Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Bernarda Mendlika – przewodniczącego jury Konkursu „Musica Sacra” i prof. Dariusza Dyczewskiego – dyrektora artystycznego Festiwalu
 

Zobacz także

2026-01-04, godz. 17:00 Filharmonia w Szczecinie ogłasza nabór na warsztaty „Jazz Camp for Kids” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] „Jazz Camp for Kids”, to próba wczesnego rozpoczęcia rozwoju muzycznego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznania instrumentów innych niż… » więcej 2026-01-04, godz. 17:00 Maestro Adam Banaszak poprowadził Koncert sylwestrowy i noworoczny w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z DYRYGENTEM, … Czy można wyobrazić sobie lepsze przywitanie nowego roku niż z „Cyrulikiem sewilskim” – operową komedią pomyłek, przebieranek, konspiracji, fałszywych… » więcej 2026-01-06, godz. 23:56 Koncert Noworoczny w Operze na Zamku [ROZMOWA] Opera na Zamku w Szczecinie zaprosiła swoich widzów na Koncert Noworoczny - pierwszy odbył się wczoraj (3 stycznie), kolejny - dziś (2 stycznia) o 18-tej… » więcej 2026-01-06, godz. 23:28 Podsumowanie 2025 roku - festiwale [POSŁUCHAJ] Festiwale są od strony organizacyjnej trudnym przedsięwzięciem, ale gra jest warta świeczki, bo publiczność bardzo je lubi. To zjawisko, proces, zagadnienie… » więcej 2026-01-06, godz. 23:46 Podsumowanie roku 2025 - festiwale filmowe Młodzi i Film w Koszalinie, Dąbskie Wieczory Filmowe, Ińskie lato Filmowe, Senior Movie i Szczeciński Festiwal Filmowy - to bezsprzecznie najważniejsze wydarzenia… » więcej 2026-01-06, godz. 23:07 Podsumowanie roku - wystawy w 2025 roku [POSŁUCHAJ] Najnowsza historia opowiedziana przez dzieła sztuki, wojny i konflikty zapisane w malarstwie, rzeźbie czy grafice oraz ludowa opowieść o świecie w instalacjach… » więcej 2026-01-07, godz. 00:01 Nieokrągłe urodziny Seweryna Krajewskiego [POSŁUCHAJ] Warto przypominać artystów z dawnych lat, zwłaszcza tych, którzy swego czasu mocno wpłynęli na nasze życie, a o których ostatnio mniej się mówi. Każdy… » więcej 2025-12-28, godz. 17:00 Co czytaliśmy w 2025 roku? [POSŁUCHAJ] Na pytanie „co czytaliśmy w 2025 roku?” nie ma jednej odpowiedzi. Ten rok był pełen odkryć, zaskoczeń i zachwytów. Jedno można stwierdzić z całą… » więcej 2025-12-28, godz. 17:00 Rok 2025 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Ponad 400 wydarzeń muzycznych, edukacyjnych, plastycznych oraz społecznych skierowanych do najmłodszych, jak i najstarszych melomanów zrealizowano w 2025 roku… » więcej 2025-12-28, godz. 17:00 Festiwal Euromusicdra ma ma 10 lat Festiwal Euromusicdrama w ciągu 10 lat swojego istnienia stał się unikatową opowieścią o roli muzyki w teatrze. Dyrektorem artystycznym jest wybitny muzyk… » więcej
12345