Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksandra Świgut – pianistka gra z International Lutosławski Youth Orchestra 2025 pod batutą Przemysława Neumanna w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Piotr Nykowski
Aleksandra Świgut – pianistka gra z International Lutosławski Youth Orchestra 2025 pod batutą Przemysława Neumanna w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Piotr Nykowski
W 2013 roku, w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego – bezsprzecznie jednego z największych kompozytorów XX wieku, Dorota Serwa – ówczesna dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie postanowiła otworzyć drzwi młodym muzykom z całego świata. Powołała International Lutosławski Youth Orchestra – jedną z nielicznych międzynarodowych orkiestr młodzieżowych w Europie i jedyną taką orkiestrę w Polsce. W bieżącym roku zgłosiło się do niej ponad trzystu chętnych. Filharmonia ostatecznie zakwalifikowała 81 osób reprezentujących 35 krajów z sześciu kontynentów.

Unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe umożliwiają instrumentalistom (studentom i absolwentom uczelni muzycznych w wieku od 18. do 30. roku życia) zdobycie doświadczenia i umiejętności gry w profesjonalnej orkiestrze symfonicznej poprzez udział w zajęciach poszczególnych sekcji tutti. Prowadzone są przez doświadczonych muzyków orkiestrowych z czołowych zespołów polskich i zagranicznych, a także wybitnych pedagogów z rodzimych i europejskich uczelni.

W tym roku tutorami ILYO byli instrumentaliści m.in. z Berliner Philharmoniker, Tonhalle w Zurychu, Concertgebouw w Amsterdamie, Sinfonii Varsovii czy NOSPR – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Po intensywnych kursach mistrzowskich, które rozpoczęły się w poniedziałek (18 sierpnia), młodzież zagrała w piątek (22 VIII) koncert w Filharmonii w Szczecinie z wybitną polską pianistką, Aleksandrą Świgut. Natomiast drugi, wieńczący 13. projekt ILYO, przedstawi dziś o godzinie 20 w słynnym Gewandhausie w Lipsku. Wieczór, identycznie jak szczeciński, poprowadzi maestro Przemysław Neumann.

Program
• Witold Lutosławski – Mała suita
• Witold Maliszewski – Fantazja kujawska na fortepian i orkiestrę op. 25
• Sergiej Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45

Wykonawcy
• International Lutosławski Youth Orchestra
• Aleksandra Świgut – fortepian
• Przemysław Neumann – dyrygent
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z pianistką Aleksandrą Świgut i dyrygentem Przemysławem Neumannem
 

Zobacz także

2026-02-02, godz. 11:33 "Kultura wolności" w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Od 29-31 stycznia w Szczecinie odbywało się forum Kultura Wolności, czyli cykl spotkań debat i wydarzeń, które miały odpowiedzieć o naszej kulturze. … » więcej 2026-02-02, godz. 17:08 Prof. Katarzyna Dondalaska i jej studenci w Berlinie [ROZMOWA] Katarzyna Dondalska należy do grona najwybitniejszych wirtuozów sopranowej techniki koloraturowej we współczesnej wokalistyce. Wielka śpiewaczka operowa Barbara… » więcej 2026-01-25, godz. 17:00 "Animateria" w Galerii Zona Akademii Sztuki Lalki z polsko-niemiecko-czeskich produkcji filmów animowanych można oglądać w Galerii Zona Akademii Sztuki. To wyjątkowa i niepowtarzalna okazja do zobaczenia… » więcej 2026-01-25, godz. 17:00 Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Radio Szczecin gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku licytujemy spacer śladami bohaterów powieści Elżbiety Cherezińskiej „Sydonia. Słowo… » więcej 2026-01-25, godz. 17:00 10 lat Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie Niemal 360 tysięcy widzów odwiedziło przez ostatnią dekadę Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie. A pamiętajmy, że CDP w tym czasie - bywało… » więcej 2026-01-25, godz. 17:00 "Bałuka" - Adam Zadworny zrobił film o Edmundzie Bałuce Edmund Bałuka, to charyzmatyczny przywódcy robotników i uciekiniera z PRL, Edmunda Bałuki, który w czasach komunizmu był na Zachodzie najbardziej znanym… » więcej 2026-01-25, godz. 17:00 Kultura Wolności zaprasza do rozmów Organizatorzy „Kultura Wolności” dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecin Dąbiu Paulina Stok-Stocka i prezes Fundacji Generator Sztuki Michał Starkiewicz… » więcej 2026-01-18, godz. 21:44 "Bez śladu na mapie (Grochy)". Piosenka z ważnym przesłaniem [ROZMOWA] Dom Kultury "Klub Skolwin" zrealizował - w ramach projektu pod nazwą "Grochy" sfinansowanego z środków Miasta Szczecin - piosenkę i teledysk. Piosenka zatytułowana… » więcej 2026-01-18, godz. 22:49 Premiera filmu Heleny Kwiatkowskiej "Mała ojczyzna hrabiego Zedtwitza" [POSŁUCHAJ] W poniedziałek (12 stycznia) w Kinie Pionier1907 odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego Heleny Kwiatkowskiej "Mała ojczyzna hrabiego Zedtwitza". Film… » więcej 2026-01-19, godz. 00:52 WOŚP zagra już za tydzień [POSŁUCHAJ] W piosence zespołów Voo Voo i Jafia Namuel "Karnawał - pozytywne wibracje", która od początku towarzyszy "letniej zadymie w środku zimy" czyli Wielkiej Orkiestrze… » więcej
12345