Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W środę Joe Biden ogłosi nową datę, kiedy wojska Stanów Zjednoczonych wycofają się z Afganistanu. Według nieoficjalnych informacji z Białego Domu, przywódca USA chce aby wszystkie amerykańskie oddziały bojowe opuściły Afganistan do 11 września tego roku.
Były prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu do 1 maja tego roku. Eksperci Pentagonu i generałowie postulowali jednak przesunięcie tej daty i uzależnienie redukcji sił USA w Afganistanie od sytuacji w tym kraju. Prezydent Joe Biden zgodził się na czteromiesięczną zwłokę. Odrzucił jednak postulat warunkowej redukcji i wyznaczył ostateczną datę wycofania amerykańskich oddziałów bojowych na 11 września, czyli 20 rocznicę zamachów terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton.

Biały Dom tłumaczy, że przesunięcie daty zakończenia obecności wojskowej w Afganistanie pozwoli na stopniowe i uporządkowane wycofywanie amerykańskich sił. Operacja ma się rozpocząć 1 maja. Prezydent Joe Biden poinformuje Amerykanów o swoim planie podczas wystąpienia w Białym Domu. Następnie odwiedzi wojskowy Cmentarz Arlington, gdzie znajdują się groby amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie.

W trwającym niemal dwie dekady konflikcie w tym kraju zginęło ponad 2200 Amerykanów a 20 tysięcy zostało rannych. Wojna w Afganistanie kosztowała Stany Zjednoczone prawie bilion dolarów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty