Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Instytut Mikołowski]
fot. [Instytut Mikołowski]
W tym roku mija dokładnie 65 lat od wyjazdu Witolda Wirpszy ze Szczecina. Pisarz, wraz z żoną - Marią Kurecką mieszkał w domu przy Pogodnej 24 na Głębokim w latach 1947-1956. Pełnił wówczas funkcję kierownika Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, był też redaktorem szczecińskiej rozgłośni Polskiego Radia.

W Instytucie Mikołowskim, który od 2005 roku wznawia i publikuje dzieła Wirpszy (blisko 20 książek), ukazał się właśnie przełomowy Drugi opór (1965) będący definitywnym rozbratem z socrealizmem i zwrotem ku poezji lingwistycznej. Tom opracował i opatrzył posłowiem prof. Dariusz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego.

Jak zauważa badacz: Drugi opór może być czytany jako pionierskie dzieło tej fazy polskiego lingwizmu poetyckiego, które otwiera nie tylko nowy rozdział w dokonaniach Witolda Wirpszy, ale otwiera też przedpole eksperymentów i buntu językowego w poezji pokolenia 68, czerpiącego już "pełnymi garściami" z twórczości oryginalnej i teoretycznych koncepcji autora Gry znaczeń. [...] Motywem konsekwentnie obecnym od samego początku w recepcji poezji Wirpszy, podobnie jak intelektualizm czy konceptyzm, jest jej wymiar moralistyczny. Nazywany był "poetą wielkiej pasji moralnej" w okresie socrealizmu i "poetą moralnym" oraz "poetą moralnego porządku" podczas przełomu październikowego".
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dra Konrada Wojtyły z prof. Dariuszem Pawelcem z Uniwersytetu Śląskiego.
 

Zobacz także

2020-09-05, godz. 22:05 Czysta zwierzęca intuicja, czyli "Małe Grozy" Łukasza Staniszewskiego [ROZMOWA] Stary Jerycho hoduje pod powiekami perły, Michał Toporek konstruuje niemożliwe maszyny, moc opowieści Józwy jest tak nieodparta, że przyciąga wszystkie… » więcej 2020-08-31, godz. 10:34 Ałbena Grabowska - "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił" [ROZMOWA] „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił” - to najnowsza książka Ałbeny Grabowskiej. Książka jest jednocześnie opowieścią o rodzinie polskich lekarzy… » więcej 2020-08-31, godz. 10:41 Anna Frajlich - "W pośpiechu rzeka płynie" [ROZMOWA] Pandemia wiele zmieniała w naszym życiu. Wiele spotkań odwołano, inne przeniosły się do internetu i można do nich teraz wracać. Tak też jest ze Szczecińskimi… » więcej 2020-08-17, godz. 01:25 Ewa Molenda - "Bajka o wirusie w koronie" [ROZMOWA] "Bajka powstała spontanicznie. Siedzieliśmy w domach, przyglądaliśmy się rozprzestrzenianiu wirusa przez ekran telewizora, który codziennie straszył, a… » więcej 2020-07-12, godz. 14:13 Jarosław Sokół - "Wyspa zero" [ROZMOWA] Wiosna 1945 roku w już nie niemieckim, ale też jeszcze nie polskim Świnoujściu. Miastem rządzi twardą ręką sowiecki komendant Osipowicz. Niemcy liczą… » więcej 2020-07-05, godz. 21:03 Nowa powieść Krzysztofa Niewrzędy [ROZMOWA] Krzysztof Niewrzęda właśnie wydał swoją najnowszą powieść "Confinium, szczecińska opowieść". Mieszkający na stałe w Berlinie pisarz, pochodzący ze… » więcej 2020-06-18, godz. 11:38 Fatalność, wstyd, rozczarowanie. "Winne" - najnowsza powieść Jarosława Czechowicza [ROZMOWA] Niepokojąca, rozdrapująca rany i budząca sprzeciw - taka jest najnowsza książka Jarosława Czechowicza (znanego z bloga "Krytycznym okiem", na którym zamieścił… » więcej 2020-06-15, godz. 08:36 Mateusz Madejski - "Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko" [ROZMOWA] Książka "Zosia z Wołynia" Mateusza Madejskiego ze Szczecina niedługo ukaże się w Wydawnictwie ZNAK. Życie Zofii Hołub to historia XX-wiecznej Polski w… » więcej 2020-06-08, godz. 10:10 Janusz Wachowicz - "Rodzina Lerchenfeldów" [ROZMOWA] Lerchenfeld jest nazwą starego, bawarskiego rodu szlacheckiego, którego gałąź zaszczepiona w Polsce, wydała obfite dla Polski owoce. Od ponad 500 lat Lerchenfeldowie… » więcej 2020-05-31, godz. 15:14 Zmarł Jerzy Pilch [ARCHIWALNA ROZMOWA] Nie żyje Jerzy Pilch, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy odszedł w wieku 68 lat… » więcej
1617181920