Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Karol Nasiłowski kontrabasista. Fot. Katarzyna Sobeńko
Karol Nasiłowski kontrabasista. Fot. Katarzyna Sobeńko
Już w 18. roku życia był etatowym pracownikiem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Z rodzinnego miasta przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Uczelnię ukończył z oceną celującą. Swój kunszt instrumentalny doskonalił podczas kursów mistrzowskich u takich pedagogów, jak m.in. Piotr Czerwiński, Irena Olkiewicz, Janusz Widzyk, Rinat Ibragimov, Miloslav Jelinek, Franco Petracchi, Jeff Bradetich, Eugeniusz Kołosow, Bogusław Furtok, Catalin Rotaru, Hiroshi Ikematsu, Tomas Martin i Ekkehard Beringer. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Występuje na prestiżowych scenach w kraju i za granicą.

Karol Nasiłowski, doktor sztuk muzycznych – specjalność instrumentalistyka, od kilku lat jest solistą i liderem grupy kontrabasów w Orkiestrze Filharmonii w Szczecinie. Prowadzi także klasę kontrabasu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, w której jest adiunktem, a także masterclassy dla kontrabasistów zarówno solistyczne, jak i orkiestrowe, choćby w International Lutosławski Youth Orchestra. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. Opery na Zamku w Szczecinie, Baltic Neopolis Orchestra, Polską Orkiestrą Radiową, Concerto Avenna, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie, Pruską Orkiestrą Kameralną, Duńskimi Narodowymi Orkiestrami – Kameralną i Symfoniczną.

Jest wielokrotnym stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznane stypendium w 18. edycji programu „Młoda Polska” przeznaczył na nagranie płyty pt. „Polish Double Bass Music”. Artysta zawarł na krążku unikatowe dzieła polskich kompozytorów XX wieku – Waleriana Gniota (1902-1977), Jana Kolasińskiego (1911-1976) i Stefana Bolesława Poradowskiego (1902-1967). Album wydany i zrealizowany przez DUX – jedną z najbardziej renomowanych wytwórni fonograficznych w Europie, zamyka utwór szczecińskiego współczesnego twórcy, Janusza Stalmierskiego.

Mało znane dzieła wykonał z Karolem Nasiłowskim polski pianista Dominik Wizjan – absolwent Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie fortepianu Marianny Shirinyan. Ze słynną profesor muzyk nagrał w ubiegłym roku swój drugi album pt. „Sergei Rachmaninov – Suites for Two Pianos”.

Spotkanie z Karolem Nasiłowskim otwiera utwór pt. „Wesoły wieśniak” Jana Kolasińskiego, a zamyka fragment „Samotnego drzewa” Janusza Stalmierskiego. Kompozycje pochodzą z płyty „Polish Double Bass Music”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Karolem Nasiłowskim
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 "Depozyty pamięci 5" szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce Nowa pozycja wydana przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie to efekt pracy ostatniego roku. To "Depozyty pamięci Ukraińcy w Szczecinie i na… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Voices" - (Głosy) w Teatrze Brama. W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem odbyła się premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej
678910