Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Piotr Paleczny – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Piotr Paleczny – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów w historii. Bezsprzecznie należy do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.

Piotr Paleczny
przed piątkowym koncertem, 17 listopada 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza mówił m.in., że „Szczecin jest Jego ulubionym miastem pełnym wspomnień, zwłaszcza jednych z pierwszych występów pod batutą Stefana Marczyka – ówczesnego dyrektora Filharmonii, z którym wiązała Go wieloletnia przyjaźń”.

Tym razem przyjechał z Koncertem fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina – dziełem, które towarzyszy Jemu od ponad pół wieku, bo od udziału w 1970 roku w 8. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, gdzie został laureatem III nagrody.

Piotr Paleczny ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Jego osobowość artystyczną ukształtowały także bliskie kontakty m.in. z Arturem Rubinsteinem czy Witoldem Lutosławskim. Szybko zaczął osiągać międzynarodowe sukcesy. Był laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969), wspomnianej Warszawie (1970), Pleven (1971) i Bordeaux (1972). Artysta występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, m.in. z Chicago Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Concertgebouw, Gewandhausorchester czy Tonhalle-Orchester Zürich, by wymienić tylko kilka z nich.

Jego recitale solowe oklaskiwała publiczność w najbardziej prestiżowych salach koncertowych po obu stronach globu, jak chociażby Carnegie Hall, Suntory Hall w Tokio, Teatro Colón w Buenos Aires, Gewandhaus w Lipsku, Berliner Philharmonie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Festspielhaus w Salzburgu czy Concertgebouw w Amsterdamie. Paleczny jest także wybitnym pedagogiem. Wychował pokolenia młodych pianistów, którzy zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach. Dość wymienić Kyōhei Soritę czy Aimi Kobayashi – kolejno II i IV nagroda na ostatnim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Jest profesorem belwederskim i Profesorem Honorowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, uznanym jurorem najbardziej prestiżowych światowych konkursów pianistycznych. Od 1993 roku piastuje funkcję dyrektora artystycznego renomowanego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a od 2004 roku – Międzynarodowego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Polecam gorąco spotkanie z Profesorem Piotrem Palecznym zarejestrowane po niezwykłym koncercie owacyjnie oklaskiwanym przez licznie zgromadzoną publiczność w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Piotrem Palecznym
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej
1415161718