Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Karol Nasiłowski kontrabasista. Fot. Katarzyna Sobeńko
Karol Nasiłowski kontrabasista. Fot. Katarzyna Sobeńko
Już w 18. roku życia był etatowym pracownikiem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Z rodzinnego miasta przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Uczelnię ukończył z oceną celującą. Swój kunszt instrumentalny doskonalił podczas kursów mistrzowskich u takich pedagogów, jak m.in. Piotr Czerwiński, Irena Olkiewicz, Janusz Widzyk, Rinat Ibragimov, Miloslav Jelinek, Franco Petracchi, Jeff Bradetich, Eugeniusz Kołosow, Bogusław Furtok, Catalin Rotaru, Hiroshi Ikematsu, Tomas Martin i Ekkehard Beringer. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Występuje na prestiżowych scenach w kraju i za granicą.

Karol Nasiłowski, doktor sztuk muzycznych – specjalność instrumentalistyka, od kilku lat jest solistą i liderem grupy kontrabasów w Orkiestrze Filharmonii w Szczecinie. Prowadzi także klasę kontrabasu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, w której jest adiunktem, a także masterclassy dla kontrabasistów zarówno solistyczne, jak i orkiestrowe, choćby w International Lutosławski Youth Orchestra. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. Opery na Zamku w Szczecinie, Baltic Neopolis Orchestra, Polską Orkiestrą Radiową, Concerto Avenna, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie, Pruską Orkiestrą Kameralną, Duńskimi Narodowymi Orkiestrami – Kameralną i Symfoniczną.

Jest wielokrotnym stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznane stypendium w 18. edycji programu „Młoda Polska” przeznaczył na nagranie płyty pt. „Polish Double Bass Music”. Artysta zawarł na krążku unikatowe dzieła polskich kompozytorów XX wieku – Waleriana Gniota (1902-1977), Jana Kolasińskiego (1911-1976) i Stefana Bolesława Poradowskiego (1902-1967). Album wydany i zrealizowany przez DUX – jedną z najbardziej renomowanych wytwórni fonograficznych w Europie, zamyka utwór szczecińskiego współczesnego twórcy, Janusza Stalmierskiego.

Mało znane dzieła wykonał z Karolem Nasiłowskim polski pianista Dominik Wizjan – absolwent Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie fortepianu Marianny Shirinyan. Ze słynną profesor muzyk nagrał w ubiegłym roku swój drugi album pt. „Sergei Rachmaninov – Suites for Two Pianos”.

Spotkanie z Karolem Nasiłowskim otwiera utwór pt. „Wesoły wieśniak” Jana Kolasińskiego, a zamyka fragment „Samotnego drzewa” Janusza Stalmierskiego. Kompozycje pochodzą z płyty „Polish Double Bass Music”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Karolem Nasiłowskim
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej
23456