Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Włodzimierz Piątek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Włodzimierz Piątek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zmarł Włodzimierz Piątek – fotograf i fotoreporter. Nie rozstawał się z aparatem. Nawet na emeryturze. Przez lata pracował w "Gazecie Wyborczej", był też stałym pracownikiem szczecińskich instytucji kultury: Teatru Polskiego i Współczesnego oraz Opery na Zamku. Był także związany z miesięcznikiem „Bryza", z PŻM, z Zakładami Odzieżowymi Dana.
Do historii przeszły jego fotografie katastrofy tramwajowej w 1967 roku czy eksplozji zabytkowej armaty na tarasie zamkowym w 1972 roku.

Informując o śmierci wybitnego fotografa, współpracownika "Gazeta Wyborcza" cytuje fragment rozmowy, jaką 10 lat temu przeprowadziła Monika Adamowska.
"Złapałem się na tym, że coraz częściej fotografuję drzewa, zwłaszcza niszczejące. Zrozumiałem, że jestem starym człowiekiem. Przyciągają mnie, bo widziałem je kiedyś młodsze, a teraz rozpadają się w ciszy. Słychać je tylko, gdy poddają się wiatrowi. Ten wiatr je czasem łamie. Wtedy głośno pękają. Drzewa uświadamiają mi, że czas minął. Mój czas też ma prawo się skończyć. Wielu przyjaciół, nawet młodszych już odeszło. Nieraz myślę, co ja tu jeszcze robię. Delektuję się każdą chwilą. Że mogę to jeszcze widzieć, fotografować. Że jestem tu. Jeszcze stoję w środku. Wokół mnie jeszcze coś się dzieje. Ale jest też żal, że to wszystko odchodzi."

Polecamy też reportaż reportaż Anny Kolmer "Ani jednego dnia bez zdjęcia".

Na początku marca odwiedził nasze studio wraz z innymi szczecińskimi fotografami, by opowiedzieć o sztuce utrwalania życia na zdjęciach. Pretekstem do tego spotkania była wystawa "Migawka". Wówczas rozmawiała z nim Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2026-04-05, godz. 17:00 „Stabat Mater” Szymanowskiego i „Parsifal” Wagnera pod doskonałą batutą maestro Neumanna [ROZMOWY, ZDJĘCIA] Nie wszystko, co porusza, musi być głośne. Są utwory, które nie szukają efektu. Zatrzymują się gdzieś między modlitwą a muzyką. W Złotej Sali Filharmonii… » więcej 2026-03-29, godz. 22:47 "Paul Robien – człowiek, który nie kłaniał się hydroplanom" [RELACJA] Choć ta historia ma prawie sto lat - mogła wydarzyć się także dzisiaj. Tak o swoim filmie mówi szczeciński reżyser i dziennikarz - Marek Osajda. Mowa o… » więcej 2026-03-29, godz. 23:25 Szczecin Film Festival w październiku. Rozpoczął się nabór filmów [ROZMOWA] Szczecin Film Festival jest coroczną imprezą organizowaną przez Stowarzyszenie OFFicyna. W tym roku odbędzie się między 15 a 19 października. W 2025 roku… » więcej 2026-03-29, godz. 17:00 Otwarcie wystawy „Ojbo. Bez skóry” w Muzeum Narodowym [ROZMOWA, ZDJĘCIA] „Ojbo. Bez skóry”, to tytuł wystawy o spotkaniu z inną kulturą, z własnymi ograniczeniami i różnymi sposobami patrzenia na świat, którą otworzono… » więcej 2026-03-29, godz. 23:07 Międzynarodowy Dzień Teatru w 13 Muzach [RELACJA] 27 marca obchodziliśmy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. Data ta jest upamiętnieniem otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, a polską tradycją… » więcej 2026-03-22, godz. 17:00 Powrót fortepianu z Konzerthausu do domu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Po osiemdziesięciu latach cudem ocalały fortepian z Konzerthausu wrócił do szczecińskiej filharmonii. Gabinetowy Bechstein został odrestaurowany i ponownie… » więcej 2026-03-22, godz. 17:00 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza Muzyką kobiet Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie świętowała Europejski Dzień Muzyki Dawnej. Europejski Dzień Muzyki Dawnej obchodzony jest 21… » więcej 2026-03-22, godz. 17:00 Akademia Sztuki zaprasza przyszłych solistów operowych Akademia Sztuki w Szczecinie to najmłodsza, ale jednocześnie najprężniej rozwijająca się uczelnia artystyczna w Polsce. Kolejne powstające kierunki są… » więcej 2026-03-22, godz. 17:00 Rozpoczyna się Szczecin Guitar Fest 2026 [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu młodych gitarzystów z całego kraju przyjedzie do Szczecina na jednoetapowy 16. Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy. Pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2026-03-16, godz. 01:23 Znamy zwycięzcę projektu nowej siedziby Teatru Współczesnego [POSŁUCHAJ] Pracownia SAAW z Warszawy wygrała konkurs na przyszłą siedzibę Teatru Współczesnego w Szczecinie. Projekt dwóch prostych budynków najlepiej wpisuje… » więcej
12345