Koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, elektronicznej, wystawy w budynku i w ogrodzie, spektakl teatralny oraz film o przywracaniu obiektu do świetności – to tylko niektóre atrakcje towarzyszące trzydniowej inauguracji działalności nowej placówki kulturalnej Szczecina. Willa Lentza otwiera w piątek swoje podwoje.
Budowę rezydencji rozpoczął w 1888 roku August Lentz. Miasto Szczecin odrestaurowywało Willę przez ponad dwa lata. Gospodarzem uroczystości jej nowego otwarcia będzie Tomasz Raczek.
- Willa Lentza jest teraz jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jak się wejdzie do środka, to trochę szczęka opada, bo widać, że przemysłowcy, którzy pracowali w tamtych czasach w Szczecinie mieli nie tylko pieniądze, ale mieli klasę. I o tym przypomina Willa Lentza – powiedział Tomasz Raczek.
Punktem kulminacyjnym inauguracji będzie prapremierowe wykonanie przez „Balitic Neopolis Orchestra” kompozycji pt. „Papricoso stettinese della una Villa” Krzesimira Dębskiego stworzonej specjalnie dla Willi Lentza.
- Noelogistyczny włoski tytuł, który przypomina „Paprykarz szczeciński”, to jest utwór bardzo romantyczny, ale również energetyczny, także mam nadzieję, że wyjdzie nowa jakość godna sławy tego produktu spożywczego – stwierdził Krzesimir Dębski.
Gości wydarzenia w piątek, sobotę i niedzielę będzie witała o godzinie 16.45 Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.
Zobacz także
2021-03-19, godz. 20:00
„West Side Sinfonietta” nominowana do Fryderyków [ZDJĘCIA]
Orkiestra „West Side Sinfonietta” stworzona przez szczecińskich i wrocławskich muzyków, otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk” w kategorii Album roku muzyka koncertująca.
» więcej
2021-03-19, godz. 18:59
Klucz do poezji w Operze na Zamku
W związku z zaplanowanymi od soboty obostrzeniami i zamknięciem teatrów, Opera na Zamku przeniosła na piątek recital "Klucz do poezji" zaplanowany na początek wiosny.
» więcej
2021-03-19, godz. 15:54
Koncert finałowy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego
W piątek poznamy laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmi sześć utworów wyłonionych ze 176. prac kompozytorskich z całego świata.
» więcej
2021-03-16, godz. 18:44
Historia ostatnich 75 lat Szczecina na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA]
Od wtorku w Zamku Książąt Pomorskich jest dostępna niezwykła wystawa. To historia ostatnich 75 lat naszego miasta.
» więcej
2021-03-15, godz. 07:37
W Los Angeles rozdano nagrody Grammy. Jedna artystka przeszła do historii
Grammy to najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie szeroko pojętej muzyki. Minionej nocy w Los Angeles rozdano je 63. raz w historii. W kronikach tego wydarzenia szczególnie zapisała się Beyonce.
» więcej
2021-03-14, godz. 09:37
"Kongres Futurologiczny" Stanisława Lema we Współczesnym
Na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie odbyła się w sobotę wieczorem premiera "Kongresu futurologicznego". Spektakl inspirowany jest opowiadaniem Stanisława Lema.
» więcej
2021-03-12, godz. 08:57
Trio Penderecki w rocznicę śmierci Mistrza [ZDJĘCIA]
Rok temu polska kultura straciła jednego z najwybitniejszych kompozytorów, którego twórczość miała istotny wpływ na muzykę XX i XXI wieku. 29 marca 2020 zmarł Krzysztof Penderecki.
» więcej
2021-03-10, godz. 18:35
Nowa monografia Zamku Książąt Pomorskich już dostępna [ZDJĘCIA]
Od środy dostępna jest nowa monografia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Tom "Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie" poświęcony jest w całości architekturze zabytku.
» więcej
2021-03-09, godz. 18:28
Nowe logo EduFilharmonii wybrane
Ponad stu młodych artystów wzięło udział w konkursie plastycznym, którego celem było stworzenie nowego logo EduFilharmonii.
» więcej
2021-03-09, godz. 18:16
Przegląd powojennej sztuki polskiej w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Wiele dzieł sztuki znajdujących się w powojennej kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, znalazło się tam z powodu nie tylko wartości artystycznej, lecz często ideowej. Ich zakup wspierał bowiem propagandę Ziem Odzyskanych.
» więcej