Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel poinformował, że w ciągu najbliższych dni jego partia podejmie decyzje dotyczące przyszłości koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem.
Tymczasem Solidarna Polska zapewnia o tym, że jest lojalnym koalicjantem PiS i członkiem Zjednoczonej Prawicy. Politycy partii zwracali przy tym uwagę na rolę ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w rządzie w ciągu ostatnich lat.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z Solidarnej Polski powiedział, że przez pięć lat we współpracy z Prawem i Sprawiedliwością udało się przeprowadzić wiele ważnych reform: społecznych, a także dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

- Symbolem tych zmian jest minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Gdyby dzisiaj ktoś próbował doprowadzić do dymisji Zbigniewa Ziobro to szanowni państwo zrobiłby wielki prezent dla Platformy Obywatelskiej. Oni tylko zacierają ręce i tylko czekają na taki gest, który doprowadzi do tego, że to nie Zbigniew Ziobro będzie kierował Ministerstwem Sprawiedliwości i polską prokuraturą - komentował Wójcik.

Z argumentacją Michała Wójcika nie zgadza się zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel: - Nie mówiłbym i byłbym dalece ostrożny w mówieniu o prezencie dla Platformy Obywatelskiej w momencie, kiedy niestety na tej samej konferencji pan minister Wójcik i jego koledzy z Solidarnej Polski używali tych samych argumentów, których używa wspomniana Platforma Obywatelska do ataku na Prawo i Sprawiedliwość.

W nocy Sejm uchwalił nowelizację, która zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Ustawę poparło 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 się wstrzymało. Mimo dyscypliny klubowej zarządzonej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przeciw było 38 posłów klubu PiS. W tym gronie było kilkunastu posłów należących do PiS oraz wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Natomiast od głosu wstrzymało się 15 posłów drugiego z koalicjantów, czyli Porozumienia. Pokłosiem głosowania było dzisiejsze zawieszenie 15 posłów PiS w prawach członka partii.

Solidarna Polska sprzeciwiała się też projektowi ustawy ograniczającemu odpowiedzialność urzędników w przypadku działań służących walce z pandemią koronawirusa. Ostatecznie projekt został wycofany z wczorajszego porządku głosowań.
- Oni tylko zacierają ręce i tylko czekają na taki gest, który doprowadzi do tego, że to nie Zbigniew Ziobro będzie kierował Ministerstwem Sprawiedliwości i polską prokuraturą - komentował Wójcik.
Z argumentacją Michała Wójcika nie zgadza się zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty