Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Ida" to historia młodej zakonnicy, która dowiaduje się, że jest Żydówką i wyrusza w podróż w poszukiwaniu swoich korzeni. Fot. www.youtube.com
"Ida" to historia młodej zakonnicy, która dowiaduje się, że jest Żydówką i wyrusza w podróż w poszukiwaniu swoich korzeni. Fot. www.youtube.com
Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę LUX Prize za zachęcanie do dyskusji o wartościach ważnych dla Unii Europejskiej.
Nagrodę przyznają europosłowie w tajnym głosowaniu. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że "Ida" porusza m.in. "temat bolesnej przeszłości Europy".

W ramach nagrody film Pawła Pawlikowskiego będzie dostosowany dla osób niedosłyszących, a także reklamowany w ojczystych językach wszystkich państw Unii.

"Ida" zdobyła już Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia oraz nagrodę publiczności.

"Ida" to historia młodej zakonnicy, która dowiaduje się, że jest Żydówką i wyrusza w podróż w poszukiwaniu swoich korzeni. Towarzyszy jej ciotka - komunistyczna sędzia, w którą wcieliła się pochodząca ze Szczecina Agata Kulesza.

Film został również nominowany do Złotych Globów, czyli nagrody amerykańskich krytyków.
Relacja Jarosława Gowina.

Zobacz także

2013-03-06, godz. 10:54 Ostrowski w tournee z Jazzmanią [ZDJĘCIA, WIDEO] Poniedziałkowym występem w gdyńskim klubie Ucho Sylwester Ostrowski Quintet wraz z Piotrem Wojtasikiem zainaugurowali cykl koncertów promujących muzykę jazzową. » więcej 2013-03-05, godz. 13:36 Bubliczki w Radiu Szczecin [WYWIAD, WIDEO] Zespół Bubliczki, który gra muzykę będącą połączeniem tradycyjnych rytmów kaszubskich z cygańskimi, bałkańskimi i żydowskimi pojawił się we wtorkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2013-03-04, godz. 10:02 Kiermasz i koncert, czyli Kaziuki po szczecińsku Mini jarmark z wileńskimi obwarzankami oraz koncert ludowej kapeli "Solczanie" - szczecińskie Stowarzyszenie "Świteź" zaprasza na Tydzień Kresowy. 4 marca wypada bowiem dzień świętego Kazimierza, czyli patrona Litwy. » więcej 2013-03-03, godz. 16:19 Lekcja historii na żywo [ZDJĘCIA, WIDEO] Na Jasnych Błoniach blisko pół tysiąca osób w tym kilkunastu kombatantów obejrzało rekonstrukcję potyczki Żołnierzy Wyklętych z wojskami radzieckimi. » więcej 2013-03-01, godz. 17:31 Opowieść o tolerancji w Pleciudze Jakże ciężko być jedynym na świecie niebieskim pieskiem, gdy wszystkie inne psy są brązowe, czarne, rude lub w łatki. Sztuka Gyuli Urbana to poruszająca historia przyjaźni, poszukiwania swego miejsca w świecie i prawa do bycia … » więcej 2013-02-28, godz. 08:59 Muzeum czeka na miasto, a miasto na muzeum W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, napisał na swoim Facebookowym profilu, że "miasto nie reaguje na próby uregulowania statusu zabytku". » więcej 2013-02-28, godz. 06:19 Twórca "Syberiady polskiej" w Radiu Szczecin Janusz Zaorski, scenarzysta, reżyser i producent filmowy, a także były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji był gościem czwartkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2013-02-26, godz. 18:01 "Wystawa przybliża prawdziwego prezydenta" [ZDJĘCIA] Wystawę 15 tablic dokumentujących życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego otwarto we wtorek w Szczecinie. » więcej 2013-02-26, godz. 10:55 W służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Wystawa Wystawę poświęconą pamięci Lecha Kaczyńskiego pokaże Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. W bibliotece głównej uczelni będzie można zobaczyć zdjęcia z okresu prezydentury oraz z podroży zagranicznych prezydenta. » więcej 2013-02-26, godz. 06:28 Zmiany w Operze na Zamku: Dwóch dyrygentów Szczecińska Opera na Zamku będzie miała dwóch dyrygentów: Jerzego Wołosiuka, który obejmie funkcję kierownika muzycznego i Vladimira Kiradijeva, który będzie I dyrygentem. Placówka od kilku miesięcy nie miała takiej osoby zatrudnionej… » więcej
537538539540541542543