Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Stopy procentowe w Polsce mogą zostać jeszcze bardziej obniżone. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że nie wyklucza takiego rozwiązania, gdyby sytuacja gospodarcza w kraju pogorszyła się.
Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi w tej chwili 0,1 procent i jest najniższa w historii.

Szef NBP podkreślił, że kolejne obniżki stóp procentowych do poziomów ujemnych są możliwe, choć obecna sytuacja gospodarcza nie wskazuje na taką potrzebę.

Glapiński wykluczył natomiast możliwość podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. - Jeśli nie zajdą niespodziewane zewnętrzne przyczyny zmiany sytuacji gospodarczej w Polsce, mogę śmiało powiedzieć, że przez najbliższe dwa lata nic takiego nie będzie miało miejsca - mówił Adam Glapiński. - Do końca tej kadencji Rady Polityki Pieniężnej i mojej kadencji, stopy procentowe nie ulegną zmianie, a w żadnym wypadku nie będą rosnąć. To jest zupełnie abstrakcyjne, żeby w momencie, gdy gospodarka dopiero zaczyna się nieśmiało odbijać, mrozić ją podwyżką stóp procentowych. Nie ma ku temu żadnych argumentów - dodał.

Niskie stopy procentowe oznaczają niższe koszty zaciągania kredytów oraz lepszy dostęp do gotówki, co ma pobudzać gospodarkę. Obniżka stóp powoduje też między innymi zmniejszenie wysokości rat zaciągniętych wcześniej kredytów ze zmiennym oprocentowaniem.
Glapiński wykluczył natomiast możliwość podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty