Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

Fot. pixabay.com / stevepb (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / stevepb (CC0 domena publiczna)
Uzależnia szybciej niż kokaina czy heroina - fentanyl to silny lek przeciwbólowy; zabił już w Polsce cztery osoby, a Główny Inspektorat Sanitarny odnotował blisko 50 przypadków zatruć tym środkiem.
Od poniedziałku trwa monitorowanie przepisywania między innymi tego leku.

Główny Inspektorat Sanitarny od początku roku odnotował blisko 50 przypadków zatruć fentanylem w Polsce. To środek znany od lat i stosowany w leczeniu intensywnego bólu, np. w onkologii. W niepowołanych rękach może być bardzo niebezpieczny, o czym mówi kierownik klinicznego oddziału toksykologiczno-kardiologicznego i chorób wewnętrznych w szpitalu przy Al. Kraśnickiej w Lublinie dr Jarosław Szponar.

– On daje pewnego rodzaju błogostan, ból ustępuje, pojawia się zadowolenie i człowiek jest w takim półśnie. Natomiast ten środek hamując ośrodkowy układ nerwowy hamuje również ośrodek oddechowy. Pacjenta nie interesuje nic, co się dzieje wokół, nawet ta duszność, która się pojawia. Nie jest on w stanie z nią walczyć. Ci ludzie poruszają się w inny sposób, niektóre mięśnia ulegają osłabieniu, niektóre wzmocnieniu, stąd ten zaburzony chód. Przedawkowanie, częstsze zażywanie, czy zażycie niewiele więcej niż dawka lecznicza może powodować zatrzymanie ośrodka oddechowego, stąd częste zgony - tłumaczył.

Jak informują lekarze do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie po środkach o działaniu podobnym do fentanylu trafia miesięcznie po kilka osób.

Osoby uzależnione mogą anonimowo szukać pomoc dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania 800 199 990.
Relacja T. Maczulskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty