Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Arkadiusz Marchewka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Arkadiusz Marchewka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu i rozwój trójmiejskich portów - to zadania wytyczone przez ministerstwo infrastruktury.
Jak mówił w "Pulsie Biznesu" wiceszef resortu Arkadiusz Marchewka, przeładunki w polskich portach będą rosły.

Polityk Platformy Obywatelskiej, który odpowiada za gospodarkę morską, zapewnił o determinacji rządu przy budowie terminala kontenerowego w Świnoujściu. Ma być hubem, który zwiększy bezpieczeństwo przeładunków cywilnych i wojskowych.

"Urząd Morski w Szczecinie ogłosił już przetarg na badania ferromagnetyczne niezbędne przed budową falochronów. Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną, została zawarta umowa na studium wykonalności toru podejściowego na wodach polskich" - tak o postępie prac mówił Arkadiusz Marchewka.

Wiceminister podkreślił, że budowa terminala poprawi sytuację gospodarczą Świnoujścia i nie wpłynie negatywnie na turystykę, czego obawiają się mieszkańcy i włodarze miasta. W rozmowie z Pulsem Biznesu argumentował, że inwestycja realizowana będzie na wyspie Wolin, w pobliżu działającego terminala LNG, a ruch turystyczny skupia głównie wyspa Uznam. Dodał, że rząd jest gotów na rozmowę i współpracę z samorządem.

Najpóźniej do lipca przyszłego roku ma być zawarta finalna umowa z inwestorami i przyszłymi dzierżawcami obiektu. Są to firmy DEME i QTerminals. Umowy przedwstępne zostały zawarte w lipcu 2023 roku. Finalny kontrakt będzie zawarty, gdy uzyskane zostaną raporty i decyzje administracyjne - środowisko i lokalizacyjne, przeprowadzone zostaną badania gruntowe i analizy.

Arkadiusz Marchewka dodał, że stale zwiększają się możliwości przeładunkowe polskich portów. Kolejny terminal budowany jest w Gdańsku. Wiceminister zapewnił, że w terminalach kontenerowych będę obsługiwani klienci z polskiego rynku i zagranicznego. Obecnie obsługiwanych jest siedem serwisów oceanicznych z Chin, Korei Południowej i Singapuru.

Rozmówca Pulsu Biznesu dodał, że przeładunki zboża na polskim Wybrzeżu są bezpieczne. Wskazywał, że w pierwszych pięciu miesiącach roku 27-procentowy wzrost odnotowano w Gdańsku, 11-procentowy w Świnoujściu i Szczecinie oraz 7-procentowy w Gdyni. Miesięcznie jest możliwość przeładowywania około miliona ton produktów agro. Ponadto w Świnoujściu trwa rozbudowa terminala zbożowego. Będą też wyłaniani nowi dzierżawcy terminali agro w Gdyni i Gdańsku.

Arkadiusz Marchewka zapowiedział też rozwój morskich farm wiatrowych, m.in. w Świnoujściu na potrzeby grupy Orlen. Jeśli chodzi o terminal instalacyjny w Gdańsku, wniosek w sprawie notyfikacji dotyczącej finansowania inwestycji z KPO został przesłany do Komisji Europejskiej. Terminale serwisowe mają powstawać w Ustce, Darłowie czy Łebie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty