Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / fancycrave1 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fancycrave1 (CC0 domena publiczna)
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. W ubiegłym roku przyszło na świat o 33 tysiące mniej dzieci niż rok wcześniej.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku na świat przyszło 272 tysiące dzieci, w 2022 ponad 305 tysięcy. Kierunek malejący, jeśli chodzi o nowo narodzonych mieszkańców naszego kraju jest stały, bo dla porównania, w 2010 roku było o ponad 140 tysięcy więcej narodzin niż w ubiegłym roku, a w 1990 o 275 tysięcy.

Statystyki odnotowują także stałą tendencję, jeśli chodzi o wiek matek. Jest to tendencja rosnąca. Od 2000 roku mediana wieku kobiet, które urodziły pierwsze dziecko podniosła się z 24 do 29 lat. Chodzi o wiek środkowym, czyli połowa kobiet była młodszych i połowa starszych.

Natomiast wiek środkowy kobiet, które w ogóle urodziły dziecko podniósł się o niemal pięć lat, z 26 do prawie 31 lat. Najpóźniej dzieci rodzą mieszkanki województw mazowieckiego i małopolskiego, najwcześniej - warmińsko-mazurskiego.
Relacja Anny Pawłowskiej-Krać (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty