Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Jarosław Gowin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jarosław Gowin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina.
Informację tę przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Po dymisji Jarosława Gowina obowiązki ministra rozwoju, pracy i technologii przejął premier Mateusz Morawiecki.

W związku z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Porozumienie opuściło koalicję rządową oraz klub parlamentarny PiS. Poinformowało o utworzeniu własnego koła. Ponadto czworo wiceministrów Porozumienia zrezygnowało z zajmowanych stanowisk.

Z funkcji wiceministra obrony narodowej zrezygnował Marcin Ociepa.

"Podałem się do dymisji z funkcji wiceszefa MON, żeby udowodnić, że kwestia stanowisk pozostaje dla mnie wtórna względem interesu państwa" - napisał na Twitterze.

Marcin Ociepa odrzucił także doniesienia medialne, jakoby miał przejąć stanowisko ministra rozwoju, pracy i technologii. We wpisie przekonywał, że nikt z PiS nie rozmawiał z nim w tej sprawie.

Z kolei z resortu rozwoju, pracy i technologii odeszli Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy oraz Grzegorz Piechowiak.

"Dzisiaj trudno mi jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której zostałem wybrany do Sejmu" - napisał na Twitterze Grzegorz Piechowiak.

Wniosek do prezydenta o odwołanie Jarosława Gowina złożył wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik rządu Piotr Müller wyjaśniał na konferencji, że decyzja została podjęta "ze względu na słabe działania dotyczące ważnych i kluczowych ustaw dotyczących obniżenia podatków”.

Przypomniał również, że w maju liderzy Zjednoczonej Prawicy - w tym Jarosław Gowin - podpisali wspólnie założenia programowe Polskiego Ładu, który jest niezwykle ważny dla wyjścia z kryzysu związanego z epidemią oraz dla wprowadzenia sprawiedliwej polityki społecznej, gospodarczej i podatkowej.

Piotr Müller podkreślił, że premier podjął decyzję o dymisji Jarosława Gowina, biorąc pod uwagę "przede wszystkim brak wystarczających postępów nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu, które należą do jego resortu". W tym kontekście wymienił kredyty mieszkaniowe bez wkładu własnego i ułatwienia formalne w budowie domów.

"Premier podjął także decyzję, widząc, że działania wicepremiera Jarosława Gowina nie spełniają kryteriów konstruktywnej współpracy w rządzie oraz mając na uwadze wątpliwości, co do rzeczywistego poparcia posłów Porozumienia dla działań wicepremiera Jarosława Gowina" - zaznaczał rzecznik rządu.

Zapewnił jednocześnie o gotowości do współpracy z posłami Porozumienia przy realizacji Polskiego Ładu.

Rzecznik rządu zaznaczył dziś, że nie ma przekonania, iż Zjednoczona Prawica straciła większość parlamentarną. Wyraził nadzieję, że w ramach Zjednoczonej Prawicy oraz w ramach pozostałej części polskiego parlamentu znajdą się osoby, które będą popierały te reformy zaproponowane przez rząd.

Wczoraj Jarosław Gowin, odnosząc się do decyzji premiera, powiedział, że Porozumienie nie zgadza się na przepisy, które - jego zdaniem - w rzeczywistości będą oznaczały podwyżki podatków. Zapowiedział też, że jego partia jest gotowa współpracować ze wszystkimi, którzy podzielają wartości umiarkowanie konserwatywne i są przywiązanymi do tradycji patriotycznej, chrześcijańskiej, jak również stawiają na niskie podatki i prywatną przedsiębiorczość.

Lider Porozumienia dodał, że do czasu kolejnych wyborów parlamentarnych będzie skupiał się na budowaniu alternatywy dla PiS - centroprawicy.
Rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski potwierdził Informacyjnej Agencji Radiowej odwołanie Jarosława Gowina.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty